Sürgün gibi tayin!

Sürgün gibi tayin!

12 Ekim 2009, Pazartesi 13:30
A A

Aydın, Denizli ve Muğla'da faaliyet yürüten Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş.'de (EDAŞ) çalışan 143 devlet memuru, geçici görevlendirmeyle, kaçak elektrik kullanımının yüksek, tahsilat oranlarının ise düşük olduğu Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Batman ve Şanlıurfa gibi kentlere gönderildi. Muğla'dan Türkiye'nin öbür ucuna yollanan 43 personelin ailesi bu görevlendirmeye isyan etti. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), aralarında doktor ve elektrik mühendislerinin de bulunduğu Doğu illerinde görevlendirilen personelin, özelleştirme sonrası AYDEM A.Ş.'ye geçmedikleri için cezalandırıldığını, istifaya zorlandığını savundu.

EDAŞ'ın Muğla tesislerinde görevli, aralarında İl Müdürü Kürşat Tükenmez'in de bulunduğu 48 personelden 43'ünün Dicle EDAŞ'a gönderilmesi sırasında ilginç görüntüler oluştu. Elektrik faturası tahsilatı yapmak ve kaçak elektrik tüketimini önleyici çalışmalar yürütmek amacıyla, geçici görevlendirmeyle Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Batman ve Şanlıurfa gibi kentlere gönderilen personel, ailelerince uğurlandı. EDAŞ personeli, devlet memuru olduğu için sessiz kalmayı tercih ederken, aileleri uğurlama sırasında tepkilerini dile getirdi. Kucaklarında çocukları ile birlikte eşlerini otobüslere bindiren kadınlar, ``İki gün içinde onlarca insanı Türkiye'nin öbür ucunda çalışmaya gönderiyorlar. Oralar çok güvenli bölgeler de değil. Eşlerimizin hayatlarından endişe ediyoruz. Bu uygulama, son derece art niyetli'' demekle yetindi. Bazı kadın ve çocuklar gözyaşlarına hakim olamadı.

15 yaşındaki Ezat Çakır, ``Babamı iki gün içinde apar topar Diyarbakır´a gönderdiler. Şok içersindeyiz. Daha önce de hep böyle söylentiler duyuyorduk. Ama şimdi gerçekleşti. İnşallah babam sağ salim görevini tamamlayıp döner'' diye konuştu.

ANAYASAYA AYKIRI

Aydın, Denizli ve Muğla'dan toplam 143 personelin, TEDAŞ Genel Müdürlüğü'nden 9 Ekim 2009 tarihinde yollanan resmi yazıyla Doğu ve Güneydoğu kentlerinde görevlendirildiğini belirten TMMOB'a bağlı EMO Genel Merkez Avukatı Hayati Küçük ise özelleştirmenin ardından AYDEM A.Ş.'ye geçmeyip EDAŞ'ta kalan bu personelin cezalandırıldığını savundu. Bu tür uygulamalarla personelin yıldırılıp istifaya zorlandığını ileri süren Küçük, ``Arkadaşlarımızın özel şirket (AYDEM A.Ş.) bünyesine geçmeyi kabul etmemiş olmaları, kamu yararını koruma ve kollamayı devlet memuru anlayışıyla sürdürmeleri birilerini rahatsız etti. Bu arkadaşlarımız sudan gerekçelerle ailelerinden ve çocuklarından binlerce kilometre uzaklıktaki yerlerde Dicle EDAŞ bünyesinde görevlendirildi. Geçici görevlendirmeyle Türkiye'nin öbür ucuna yollanan bu personeller arasında doktorlar bile var. Muğla'dan yollanan 43 personelin 4´ü mühendis, 12´si teknisyen geri kalanı da büro çalışanı. Bu personelin hangisini kaçak taramasına gönderecekler. Özelleştirme 15 Ağustos 2008'de tamamlandı ve AYDEM A.Ş. işi üstlendi, ancak Menderes EDAŞ yasal olarak halen tasfiye edilmedi. Devlette devamlılık esastır, bu personeli mağdur etmeye, yıldırmaya çalmışmaya kimsenin hakkı yok. Bu görevlendirme değil resmen sürgündür. Anayasa'nın ailenin bütünlüğünü koruyan hükümlerine de aykırıdır'' dedi.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;