Suriye kaynar kazan

Suriye'nin Hama kentinde, 50 binden fazla kişi, rejim karşıtı gösteri düzenledi

Suriye kaynar kazan

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Rami Abdülrahman, bunun rejim karşıtı protestoların başladığı mart ortasından bu yana Hama’da düzenlenen en büyük gösteri olduğunu belirtti.

GÜVENLİK GÜÇLERİ ATEŞ AÇTI

Abdülrahman, güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açtığını, bazı kişilerin yaralandığını ifade etti.

Suriye’nin birçok kentinde de gösterilerin düzenlendiği bildiriliyor.

LÜBNAN'DA DESTEK EYLEMLERİ

Lübnan’da, Suriye’deki muhalefeti destekleyen Hizbuttahrir (Özgürlük Partisi) taraftarları ve Suriye rejimi yanlısı bir grup, Beyrut’ta cuma namazı sonrası gösteriler düzenledi.

Beyrut kent merkezinde bulunan Ömer Camisi’nde, Suriye muhalefetini destekleyen Hizbuttahrir taraftarı bir grup, cuma namazı kıldı, ardından cami içinde oturma eylemi yaptı. Eylem sırasında zaman zaman Suriye lideri Beşşar Esad aleyhinde sloganlar atan grup, cami dışına çıkmadı.

Ömer Camisi içindeki grubun gösterisi sırasında Lübnanlı yetkililer, gazetecilerin içeri girmesine izin vermedi. Güvenlik kuvvetlerinin herhangi bir olay çıkmaması için yoğun güvenlik önlemleri aldıkları görüldü.

Yaklaşık 45 dakika süresince cami içinde gösteri yapan grup, daha sonra güvenlik kuvvetleriyle görüşerek sessizce dağıldı. Caminin dışında, 50 metre uzaklıkta toplanan yaklaşık 100 kişilik Suriye rejimini destekleyen diğer bir grup ise bir yandan Esad’ın fotoğrafları taşıdı, bir yandan da "Kanımız, canımız sana feda olsun Beşşar", "Allah, Beşşar, Mahir" sloganları attı. Suriye yanlısı grup, bir süre slogan attıktan sonra gösterilerini bitirdi.