'Suriye-Türkiye çatışması çıkabilir'

Hilary Clinton, Suriye birliklerinin Türkiye sınırına yığınak yapmasını eleştirerek, Türkiye-Suriye arasında çatışma çıkabileceği uyarısında bulundu

'Suriye-Türkiye çatışması çıkabilir'

Dün Suriye ordusuna ait tanklar ve keskin nişancıların Türkiye sınırı yakınındaki Kirbet el-Juz köyü yakınlarına yerleştikleri ve köyde yaşayanların Türkiye'ye kaçtıkları haberleri gelmişti. Bu olaylardan sonra ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’tan Şam’a yönelik eleştiri ve muhtemel bir çatışma yaşanabileceği konusunda uyarı geldi.

Suriye'nin askeri birliklerini Türkiye sınırına sevketmiş olmasını 'kaygı verici' bir gelişme olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı yaşananları "Eğer haberler doğruysa, bu saldırgan tavır Suriye'nin mülteci sorununu şiddetlendirmekten başka bir işe yaramaz" diyerek değerlendirdi. Clinton, Suriye güçlerinin kendi vatandaşlarına yönelen saldırılarına ve provokasyonlarına son vermemesi durumunda, sınır çatışmaları riskinin de artacağını ifade etti.

SURİYE TARAFINDA DA SIĞINMACI KAMPI

Suriye'den kaçan muhaliflerin büyük bir kısmı Türkiye sınırını geçerken, bazıları ise Suriye topraklarında kalma isteğiyle sınırın Suriye tarafında kamp kurdular. Ülkede rejim karşıtı gösterilerin başladığı Mart ayından bu yana 1,300'ü aşkın kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı ve gözaltına alındığı haber veriliyor.

SURİYE ÇAPINDA GREVLER

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Beşar Esad yanlıları ve güvenlik güçleriyle hafta başında yaşanan çatışmaların ardından Humus ve Hama da dahil olmak üzere bazı Suriye kentlerinde genel grev ilan edildi.

(BBC TÜRKÇE)