Suriyeli muhalifler Katar'da toplandı

Bölünmüş Suriyeli muhalif gruplar, güçlü bir birlik kurma amacıyla Katar'ın başkenti Doha kentinde dün görüşmelere başladı

05 Kasım 2012, Pazartesi 08:10
A A

4 gün sürecek görüşmelerde Suriye dışındaki en büyük muhalif grup olan Suriye Ulusal Konseyi'nin üyelerinin 200 ‘den 400’e çıkartılması ve bir sürgün hükümeti kurulması ele alınıyor.

Önde gelen bir muhalif lider Riad Seyf Özgür Suriye Ordusu, yerel askeri konseyler ve sivil kuruluşları kaynaştıran yeni bir yapılanma önerdi.

Bir Batılı diplomat Seyf’in önerisinin Amerika,  İngiltere, Fransa, bazı Arap ülkeleri ve Türkiye tarafından desteklendiğini söyledi.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye krizine Lübnan’a destek verdiğini göstermek için Beyrut’a kısa bir ziyaret yaptı.

Suriye’deki çatışmalar sınır ötesine geçerek Lübnan’a yayılmış ve son aylarda giderek kötüleşmiş bulunuyor.

Hollande Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüştü.

İki hafta önce düzenlenen bombalı saldırıda Lübnan’ın Sünni istihbarat şefi ölmüş, muhalefet olaydan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sorumlu tutmuştu. Sokaklara dökülen muhalif  göstericiler Şam ile işbirliği yapmakla suçladıkları Lübnan başbakanının istifasını istemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Beyrut’tan Riyad’a geçerek Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile de görüşecek.

Öte yandan Suriye devlet televizyonu Şam’da bir otel yakınında bomba patladığını,  yaralananlar olduğunu bildirdi.

Bu arada Suriye İnsan Hakları   Şebekesi adlı eylemci bir grup, Ekim ayı boyunca ülkedeki şiddet olaylarında toplam 4 bin 532 kişinin öldüğünü, bunun güne vurduğunda 147 ölüm, saat başı altı ölüm anlamına geldiğini açıkladı.

Merkezi İngiltere'deki Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı örgüt ise isyancıların Taftanaz hava üssünü almak amacıyla bir saldırı daha başlattığını duyurdu. Hava üssü, Halep’i Şam’a bağlayan karayolu üzerinde bulunuyor. Ordu ve isyancılar aylardır bu karayolunun kontrolünü almak için mücadele ediyor.

Suriye’de çatışmalar 20inci ayına girerken, ölü sayısının 36 bini aştığı tahmin ediliyor.

AMERİKA'NIN SESİ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;