Suriyeli muhalifleri o birleştirecek

Doha'daki Suriyeli muhaliflerin toplantısında yeni bir oluşum ve bir isim üzerinde anlaşıldı

11 Kasım 2012, Pazar 23:48
A A

Katar'ın başkenti Doha'da yaklaşık 1 haftadır devam eden Suriyeli muhaliflerin toplantısından hem yeni bir oluşum hem de yeni bir isim çıktı.

Bünyesinde hem Suriye içinden hem de Suriye dışından muhalif güçleri barındıran ‘Muhalif Güçler ve Suriye Devrimi Ulusal Koalisyonu’, artık muhaliflerin tek ses olması için çaba sarf edecek.

Örgütün başkanlığına, ılımlı bir isim olarak bilinen eski imam Muaz El Hatib seçildi. Hatib, birkaç kez gözaltına alındıktan sonra temmuz ayında Şam'ı terk ederek Kahire'ye gitmişti. Başkanın yardımcılığını işadamı Riad Seif ile Suheir El Atassi yapacak.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere batılı ülkeler, muhaliflere hem birleşmeleri hem de Suriye içinde daha etkin bir şekilde temsil edilmeleri için baskı yapıyordu.

Doha'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da toplantının ardından bir açıklama yaptı. Suriye muhalefetinin artık bölünmüş halde olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Suriye'nin dostları bu anlaşmayı desteklemeli. Artık bir bahane kalmadı” ifadelerini kullandı.

NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;