Sürpriz zirve: Gül-Başbuğ

Sürpriz zirve: Gül-Başbuğ

31 Temmuz 2010, Cumartesi 14:20
A A

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u kabul etti. Edinilen bilgiye göre, Çankaya Köşkü'ndeki kabul yaklaşık 1,5 saat sürdü.

YAŞ YARIN TOPLANIYOR

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK) personelinin terfi ve emeklilik durumları ile gündemdeki diğer  konuları değerlendirmek üzere yarın toplanacak.

YAŞ'ın Ağustos Ayı Olağan Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın  başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki Çakmak Salonu'nda  yapılacak.

Bir üst rütbeye yükselecek general ve amirallerle, general ve amiralliğe  yükselecek albayların durumunun yanı sıra, kadrosuzluk nedeniyle emekliye  ayrılacakların ve görev süreleri bir yıl uzatılacakların da belirleneceği  Şura'da, komuta kademesi de yeniden şekillenecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı  Orgeneral Atila Işık'ın görev süreleri 30 Ağustos 2010 tarihi itibarıyla sona  eriyor.

Orgeneral Başbuğ'un emekliye ayrılmasıyla boşalacak Genelkurmay  Başkanlığı görevine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in atanması  bekleniyor. Orgeneral Koşaner, atanması halinde bu görevi 3 yıl yapacak.

Şura'da Orgeneral Koşaner'den boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ve  Orgeneral Işık'tan boşalan Jandarma Genel Komutanlığı'na da atamalar yapılacak.  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile Hava Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Hasan Aksay ise görevlerini bir yıl daha sürdürecekler.
Şura'da, 134 general ve amiralin terfi ve emekliliklerinin görüşülmesi,  35 civarında general ve amiralin bir üst rütbeye terfi etmesi, 45 albayın da  general ve amiral rütbesine yükselmesi bekleniyor.

TSK'yı ilgilendiren diğer konuların da görüşüleceği Şura'da alınan  kararlar, 4 Ağustosta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulduktan sonra kamuoyuna  açıklanacak.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;