Süt içirmenin 10 etkili yolu

Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz.Dr.Gökhan Mamur, çocuklara sütü sevdirmenin yollarını anlattı

19 Eylül 2009, Cumartesi 10:32
A A

Süt, D vitamini, kalsiyum, protein açısından muhteşem bir kaynaktır. Normalde 8 yaş altındaki çocuklar günde en az iki bardak süt, 8 yaş üstü çocuklar ise 3 bardak süt içmeli. Ama nasıl diyorsanız, işte size pratik 10 çözüm yolu...

1-Hamileyken süt için: Çocuğunuzun tat duyusu ilk aşamada sizin karnınızdayken gelişmeye başlar. Siz hamileyken yediğiniz yemeklerin tadı amniyotik sıvınıza geçer. Çocuğunuz doğup büyüdükçe bu vereceğiniz gıdalar bu şekilde ona hiç de yabancı gelmeyecektir. Süt de dahil olmak üzere.

2-Yaşamın altıncı ayından itibaren süt verebilirsiniz: Çocuk hekimleri olarak ilk bir yıl inek sütü vermeyin diyoruz ancak artık biliyoruz ki ek gıdalara altıncı aydan sonra geçildiğinde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir. Bu şekilde çocuğunuz erkenden onun tadına alışacaktır. Yalnız bir kural var: aldığı günlük süt ürün miktarı 500 ml’yi geçmesin aksi taktirde demir eksikliği ve kansızlık gelişebilir.

3-Kendiniz süt için ve ona örnek olun: Çocuklar sözlerle değil, çevresinde gördüğü hareketlerle öğrenir. Onlar sizleri birer tanrı gibi görür ve sizin yaptıklarınız “asla yanlış olamaz” onlar için. Bu nedenle onun yanında sütü bardağınıza doldurun ve kana kana için.

4-Kardeşler arası yarış: Kardeşi veya akranları arasında süt içme yarışı yapabilirsiniz. Bilirsiniz aralarında rekabet olunca hemen hemen her şey yaptırabilirsiniz.

5-Pipet: Çocuklar pipete bayılır. Yalnızca süt içerken kullanabileceği renkli, şekilli pipetlere izin verin.

6-Renkli, eğlenceli bardak: Eğlenceli bardak kullanarak da pipet gibi işinizi görebilir. Hatta “özel süt bardağını” bırakın markete gittiğinizde o seçsin.

7-Takvim ve çıkartma: Her gün süt içmeli. İçtikten hemen sonra da en çok sevdiği çıkartmayı (sticker) belirlediğiniz “özel süt içme takvimine” kendisi yapıştırsın.

8-Meyveli süt: Bazı çocuklar ne yaparsanız yapın, sütün tadına pek alışamazlar. Bu tür durumlar için sevdiği meyveyi püre haline getirip süt ile karıştırabilirsiniz. Örneğin muz. Ancak bu aromalı hazır süt içirin anlamına gelmiyor.

9-Dondurmalı süt: Dondurma da harika bir kalsiyum kaynağıdır, neticede sütten yapılıyor. 1 bardak sütün içine bir top dondurma harika bir çözüm. Unutmayın, dondurmayı koyarken çocuğunuz görsün, hatta bırakın kendi koysun.

10-Kakaolu süt: Son çare olsa da kakaolu süt de geçerlidir. Hiç süt içmemesindense kakaolu süt içsin daha iyi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;