Sütaş işçileri mücadeleyi İstanbul'a taşıdı

Tek Gıda-İş Sendikası üyesi yaklaşık 120 kişi, sendika üyesi oldukları için işten atıldıkları iddia edilen toplam 56 sütaş işçisi için bugün Ataşehir'deki Sütaş Genel Müdürlüğü önünde toplandı

23 Haziran 2014, Pazartesi 14:54
A A

İşçi grubu Sütaş Genel Müdürlüğü önüne ellerinde çiçeklerle geldi. Genel müdürlük önünde türküler eşliğinde halaylar çeken ve sloganlar atan grubun sözcüsü Tekgıda- İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu; "Biz bugün Sütaş Genel Müdürlüğü’nün önüne elimizde karanfillerle, elimizde çiçeklerle geldik. Biz barış istiyoruz dedik, biz üretim yapmak istiyoruz diyoruz" şeklinde konuştu.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer18764","18764","201406","18764-153448.jpg","1", "0","Sütaş işçileri mücadeleyi İstanbul'a taşıdı");

"ARKADAŞLARIMIZIN İŞE İADESİNİ TALEP EDİYORUZ"

Türk- İş İstanbul İl Temsilcisi Faruk Büyükkucak’ın da söz aldığı eylemde, basın açıklamasını Tek Gıda- İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı ve Sütaş Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya okudu.

Açıklamada; "Bizler Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi firması Sütaş’tan işçi arkadaşlarımızın anayasal hakkını kullanmalarına saygı duymasını ve bu haklarını kullandıkları için bu yıl işten atılan 26 işçi arkadaşımız, 2012 yılı Mayıs-Eylül döneminde sendikal sebeplerle işten çıkartıldığı mahkemelerimizce kabul edilmiş olan 30, yani toplam 56 arkadaşımızın tekrar işe iadesini talep etmekteyiz. Aksi takdirde olacaklardan hiçbir mesuliyet ve sorumluluk kabul etmiyoruz. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Gün mücadele etme günü, gün hak arama günüdür" denildi.

Yanlarında getirdikleri çiçekleri, çevik kuvvet polislerinin önlem aldığı Genel Müdürlük binası önüne bırakan grubun eylemini saat 17.00’ ye kadar sürdüreceği öğrenildi.

Bursa Karacabey’deki fabrika önünde direnen işçilerin beklediği alana tezek döküldüğü ileri sürülmüş, olay basına yansıyınca Sütaş patronu ve TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz istifa etmek zorunda kalmıştı.

DHA

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.