Sutopunda dev organizasyon

FINA 18 Yaş Altı Dünya Gençler Sutopu Şampiyonası yarın İstanbul'da başlayacak.

01 Ağustos 2014, Cuma 12:42
A A

FINA 18 Yaş Altı Dünya Gençler Sutopu Şampiyonası yarın İstanbul’da başlayacak. Ataköy Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilecek şampiyonada 20 ülkeden yaklaşık 320 sporcu mücadele edecek.
Brezilya, İtalya, Güney Afrika ve Rusya’nın da yer aldığı C Grubu’nda bulunan Türkiye, ilk maçını yarın saat 20.30’da Güney Afrika ile yapacak.

Beşer takımın bulunduğu 4 gruptaki ilk tur maçlarının ardından, gruplarını ilk sırada bitirecek takımlar çeyrek finale yükselecek. Diğer takımlar ise sıralama maçlarına devam edecek.

Şampiyonada diğer gruplarda şu takımlar yer alıyor:

A Grubu: Kazakistan, İspanya, Macaristan, ABD, Mısır
B Grubu: Avustralya, İran, Arjantin, Karadağ, Japonya
D Grubu: Yeni Zelanda, Sırbistan, Hırvatistan, Kanada, Peru

Akgün: "Gruptan çıkacağımıza inanıyorum"

Türkiye Sutopu Federasyonu Başkanı Vedat Akgün, şampiyonada ilk turda yer aldıkları zorlu gruptan çıkacaklarına ve büyük bir başarı elde edeceklerine inandığını söyledi.

Akgün, Uluslararası Yüzme Federasyonu’nun (FINA) yöneticileri Cornel Marculescu ve Dimitris Diatheseopoulos, FINA Teknik Komite Başkanı Gianni Lonzi ve yardımcısı Khosrow Amini ve onursal sekreter John Whitehouse, organizasyon komitesinde danışman olarak yer alan eski federasyon başkanı Dr. Haluk Toygarlı ve İstanbul Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Adnan Kuzu ile Akgün Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında şampiyonayla ilgili bilgiler verdi.

Kıtalarında önemli dereceler elde eden güçlü 20 ülkenin 18 yaş altı kategorisinde yarışacağını anlatan başkan Akgün, Türkiye’nin şampiyonadaki hedefini şöyle anlattı:

"Zor bir grupta yer alacak olmamıza rağmen çok umutluyuz. İyi bir derece alacağımızdan da şüphemiz yok. Yarınki şampiyonada mücadele edecek milli takımımız şu anda ülkemizin en formda, en hazır milli takımı. Aynı zamanda önümüzdeki yılların A Milli Takımı’nı oluşturacak potansiyele sahipler. Bu yaş grubunu kaybetmememiz lazım. Bizi olimpiyatlara dahi götürecek derecede iyi bir ekip, iyi bir takım. Grubumuz güçlü bir grup. Bu grupta birinci olma şansımız da var, dördüncü olma şansımız da. Takımlar birbirlerine çok denkler. İnanıyorum ki ilk turdaki bu gruptan çıkacağız ve ülkemize büyük bir başarıyı tattıracağız."

FINA yöneticisi Marculescu ise Türkiye’nin kendileri için iyi bir ortak olduğunu ifade ederek, "Türkiye’de genel olarak hep iyi zaman geçirdik. Burada aynı şekilde iyi zaman geçireceğimize inanıyoruz. Her şeyden önce federasyon başkanımıza yaptığı hizmetlerden ve bize olan sonsuz desteğinden ötürü teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

Diathesoupoulos da İstanbul’da daha önce gerçekleştirilen organizasyonların çok başarılı geçtiğini anımsatarak, "Bu şampiyonaların başarılı geçmesinin sebebi, federasyonun sahip olduğu tecrübe ve tesislerin yüksek kalitesi. Birçok görevli ve özverili çalışanlar var. Büyük başarılar elde edeceğimize inanıyorum. Bu şampiyona 5 kıtadan 20 ülkenin katılımıyla birlikte sutopu sporunun geleceğini yansıtıyor. Emeği geçen herkese teşekkür. Umarım iyi bir şampiyona olur."

Dünya Gençler Sutopu Şampiyonası 10 Ağustos Pazar günü sona erecek.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;