Sütünün yetmediğini düşünen annelere uzman uyarısı: Her annenin sütü yeter

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Aydın Erdemir, annelerin sütünün bebeğine yetmeyeceği kaygısının, yeteceği inancının önüne geçtiğini ve bu yüzden gereksiz mamaya başlandığını söyledi

18 Kasım 2017, Cumartesi 13:00
A A
Yeni doğanların ilk 6 ay sadece emzirilmesi gerektiği uyarılarına karşın Türkiye’de tek başına anne sütüyle beslenme oranının çok düşük olduğunu belirten Kent Alsancak Tıp Merkezi Pediatri Uzmanı Doç. Dr. Aydın Erdemir, bebek beslenmesinde yapılan önemli bir hataya dikkat çekti.

'GEREKSİZ ŞEKİLDE MAMAYA GEÇİLİYOR'

Özellikle bebekleri çok ağladığında annelerde sütünün yetmediği düşüncesinin hakim olduğunu ve bunun onları formül süt (mama) kullanımına yönlendirdiğini kaydeden Doç.Dr. Aydın Erdemir, "Yeni doğanlar için en uygun beslenme şekli anne sütüdür, en ideal besindir. Buna karşın maalesef uygulamada gereksiz şekilde mamaya geçiş olduğunu görüyoruz. Anne sütünün yeterli olmayacağı kaygısı, bebek çok sık ağladığında veya çok emdiğinde sütlerinin yetmediğini düşünmeleri, sezaryen doğumda sütün az olacağı düşüncesi, bebeğin erken doğması, çevrenin baskısı gibi nedenler anneyi formül süt kullanmaya yönlendirebiliyor. Annenin öncelikle şuna inanması gerekiyor: Her annenin sütü bebeğine yeter. Annenin düzenli ve dengeli beslenmesi, yeterli sıvı alması önemli olmakla birlikte sütü asıl artıran şey anne memesinin sık ve tam olarak boşalmasıdır. Bebek anneyi doğru teknikle emiyor (memenin koyu kısmının çoğunluğunu ağzına alabilmeli, memeyi yeterince güçlü çekebilmeli) ve yeterli kilo alıyorsa ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Bebek zaten anne memesini tam boşaltabiliyor demektir" dedi.

'BEBEK MEMEYİ TAM BOŞALTMALI'

Bebeğin yeterli kilo alamamasının, bebeğin memeyi tam boşaltamamasının işareti olduğunu kaydeden Doç.Dr. Aydın Erdemir, "O zaman anne memesinin doğru şekilde boşaltılarak bebeğe kaşık, enjektör veya bardak ile verilmesi gerekiyor. Çok mecbur kalmadıkça formül süt (mama) kullanılmamalı. Başlandıysa da anneye doğru emzirme tekniği gösterilmeli ve gerekli durumlarda anne sütü sağılarak artması sağlanmalı ve formül süt en kısa sürede kesilmeliç Bu dönemde ve sonrasında kesinlikle biberon kullanılmamalı. Biberon kullanan bebeklerin büyük çoğunluğu bir süre sonra anne memesini emmeyi bırakıyor" diye konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;