Önceki Fotolar

Sütyenler hakkında sadece uzmanından duyabileceğiniz ilginç gerçekler

Sütyen seçmek, onu en doğru şekilde takmak sandığınız kadar kolay olmayabilir! İşte maddeleri okudukça çok şaşıracağınız, sutyen ile ilgili hiç bilinmeyen gerçekler  

05 Ekim 2017, Perşembe 10:26
A A

İşte kadınların hayatının önemli bir parçası olan sütyenler hakkında, sadece bir sütyen tasarımcısından duyabileceğiniz ilginç gerçekler:  

Sütyeninizi daima en gevşek şekilde kullanın

Sütyeninizi daima en gevşek şekilde kullanın

Sütyenlerde genelde 3 adet ilikleme çengeli bulunur. Kadınlar genelde sütyenlerinin vücutlarını daha iyi sarması için, sütyenlerini olabilecek en sıkı şekilde iliklemeyi tercih ederler. Yine birçok kadın da ortadaki çengeli kullanır.

Ancak ünlü sütyen tasarımcısı ve ünlü iç çamaşırı markası ThirdLove’ın kurucusu Heidi Zak’a göre sütyeni bu şekilde kullanmak, lastiklerin gereğinden fazla esnemesine, dolayısıyla da sütyenin kullanım ömrünün kısalmasına sebep oluyor.

Kalın bantlı sütyenlerin ömrü daha kısadır

Kalın bantlı sütyenlerin ömrü daha kısadır

Özellikle iri göğüslü kadınların sıkça tercih ettiği kalın askılı sütyenler son derece konforlu gibi gözükseler de, bu askılar sütyenin ana kısmındaki lastikleri hızla esnetir ve deforme eder.

Böylece sütyen kısa süre içinde kullanılmaz hale gelebilir. Bu yüzden ne çok ince, ne de çok kalın askılı sütyenleri tercih etmek hem konfor hem de sütyenin kullanım ömrü açısından çok daha faydalıdır.  

 Meme ölçüsü değişkendir

Meme ölçüsü değişkendir

Kadınların meme ölçüleri yıl içinde hormonal değişimlerden ötürü değişkenlik gösterebilir. Hatta bu tip ölçü değişimleri sadece hormonlardan değil, kilo alıp vermekten, spor yapmaktan ya da beslenme düzeninden bile kaynaklanabilir.  

Ayrıca genelde pek çok kadının memelerinde asimetri mevcuttur. Yani sütyen denerken bu tip dönemsel değişiklikleri ve yapısal farklılıkları göz önünde bulundurun ve çok kafanıza takmayın. Çünkü memelerinde asimetri olan kadınların oranı neredeyse yüzde 80!  

İdeal sütyen fonksiyonel olandır

İdeal sütyen fonksiyonel olandır

Eğer pahalı bir sutyen satın alacaksanız, onun fonksiyonel olmasına özen gösterin. Alacağınız sutyenin askılarının çıkarılabilir ya da farklı şekillerde bağlanabilir olması, bu sutyeni farklı kıyafetlerle kullanabileceğiniz anlamına gelir.  

Sütyeninizi dikebilirsiniz

Sütyeninizi dikebilirsiniz

Normalde bir sutyen için biçilen ömür -kullanma biçimine de bağlı olarak- ortalama 1 yıldır. Eğer iç çamaşırlarınızı fazla para ödüyorsanız, dolayısıyla da onlar daha uzun süre kullanmak istiyorsanız Heidi Zak size altın değerinde bir tüyo veriyor:

Sutyen kopçanızın olduğu kısmı dikerek birleştirin ve sutyeninizi tıpkı bir tişört gibi başınızdan geçirerek giyin. Bunu yapmak sutyenin arka kısmında meydana gelen deformasyonun önüne geçecektir.