'Suudi Arabistan da Avrupa kadar önemli'

Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da “Avrupa Birliği üyeliğini ne kadar önemsiyorsak kimse kalkıp sağa sola çekmesin, Suudi Arabistan'la işbirliğimizi artırmayı da o kadar önemsiyoruz” dedi

20 Ocak 2010, Çarşamba 05:00
A A

‘KADERİMİZ AYNI’

Resmi bir ziyaret için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giden Başbakan Tayyip Erdoğan dün Suudi işadamlarının düzenlediği toplantıda konuştu. Erdoğan “Tarih, inançlarımız, ortak kültürümüz, geleneklerimiz, kaderimiz ve ideallerimiz bizi birbirimize kardeş yaptı” diyen Erdoğan şöyle devam etti: Allah aşkına, İstanbul’un kaderi, Ankara’nın kaderi, Riyad’ın kaderinden ayrı görülebilir mi? Mekke’nin, Medine’nin, Cidde’nin, Taif’in, Tebuk’ün kaderi İstanbul’dan, Konya’dan, Adana’dan, Diyarbakır’dan ayrı çizilebilir mi?

‘EKSEN KAYMASI YOK’

Türkiye’nin dış politikasında yön değiştirme veya eksen kayması olmadığını bir kez daha vurgulayan Erdoğan, “Bulgaristan ile işbirliğimizi artırmamız ne kadar doğal ise, Suriye ile işbirliğimizi artırmamız da o kadar doğaldır. Gürcistan’ın zor zamanlarında nasıl yanında olduysak, Irak’ın da zor zamanlarında yanında olacağız” diye konuştu. Erdoğan, “Rusya ile ticaret bizim için ne kadar önemliyse Ürdün, Mısır, Libya ile ticaret de o kadar önemlidir. Avrupa Birliği’ne üyeliği ne kadar önemsiyorsak, kimse kalkıp sağa sola çekmesin, Suudi Arabistan’la işbirliğimizi artırmayı da o kadar önemsiyoruz. Buna da kimse farklı bir tanım getirmesin” diye ekledi.

‘BU İNSANLIK GEREĞİ’

Filistin sorunu ile Müslüman olduğumuz için ilgilenmiyoruz” diyen Erdoğan şunları söyledi: Gazze ile insan olduğumuz için ilgileniyoruz. Haiti’nin yüzde 95’i Hırıstiyan, oraya elimizi uzatmayacak mıyız? BM ne karar alacak diye bunu beklemedik. Çünkü depremden büyük darbeler yemiş bir ülkeyiz. Damdan düştük, Haiti’nin derdini bu noktada en iyi anlayan biziz. Her ne sebeple olursa olsun, çocukların, kadınların, masum sivillerin ölümleri bizim vicdanımızı sızlatır. Fosfor bombaları altında hayatını kaybeden çocukların acısıyla sesimizi yükseltmemizden hiç kimse rahatsız olmamalıdır.

‘VİZEYİ KALDIRALIM’

Suudi Arabistan’ın Türk işadamlarına vizeyi kaldırmasını yeterli görmediğini belirten Erdoğan, “Bakın, Suriye, Ürdün, Libya ile vizeleri kaldırdık. Rusya ile vizeleri kaldırmaya hazırlanıyoruz. Tüm bunlar olurken Suudi Arabistan ile vizeleri niye kaldırmayalım? Burayla da kaldıralım” önerisinde bulundu.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;