Suudilerden 'İsrail' iddiasına sert yanıt

'Suudiler, İran'a saldırması halinde İsrail'e hava sahasını açacak' iddiası yalanlandı

Suudilerden 'İsrail' iddiasına sert yanıt

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, İngiliz The Times gazetesinde, “Suudiler, İran'a olası saldırısı sırasında İsrail'e hava sahasını kullandıracak” şeklindeki haberi kesin dille yalanladı.

'İSRAİL'LE İLİŞKİMİZ YOK'

Suudi Arabistan'ın resmi ajansı SPA'ya göre, Bakanlık, bu “temelsiz iddiaları kesin dille yalanladı” ve “Suudi Arabistan, egemenliğinin ihlal edilmesini ya da bir başka ülkeye saldırmak için hava sahasını kullandırmayı reddeden kararlı tutumunu yineler. Bu siyasetin hiçbir ilişkimiz bulunmayan İsrailli işgalci yetkililere de uygulandığı açıktır” açıklamasında bulundu

'ABD'NİN ONAYIYLA' DENMİŞTİ

İngiliz Times gazetesinin Körfez'deki askeri kaynaklara dayanarak dün verdiği haberde, Suudi Arabistan'ın İran'a olası bir saldırı halinde İsrail'e hava sahasını kullanması için izin verdiği ileri sürülmüş, bir Amerikalı askeri kaynağın da “Suudi Araplar, kendileri başka yere bakarken İsraillilerin ülke hava sahasından geçmesine izin verdi. Suudiler kendi savaş uçaklarının harekete geçmemesi ve kimsenin vurulmaması için denemeler yaptı bile. Bütün bunlar ABD Dışişleri Bakanlığının onayıyla yapıldı” dediği belirtilmişti.

AA