'Tablet PC' çok yakında!

Apple'ın uzun zamandan bu yana üzerinde çalıştığı 'tablet PC', teknoloji çevrelerinde şimdiden efsane oldu

22 Eylül 2009, Salı 12:41
A A

ABD’li teknoloji devi Apple önce cep telefonu iPhone, ardından da ince laptop serisi Macbook Air’le teknoloji dünyasında estirdiği yenilik rüzgârını kesmemek için ‘tablet PC’ üzerindeki çalışmalara hız verdi. Geçen hafta Tayvan’da yayımlanan bir haber, ürünle ilgili sır gibi saklanan birçok detayı ortaya çıkardı.

Ürün geliştirmede Apple’la donanım (teknik parça) tarafında sıkı ilişki içinde olan Tayvanlı teknoloji endüstrisi kaynakları, Apple’ın yeni nesil tablet PC’sinin bu yılın aralık ayında dağıtımına başlanacağını, Ocak 2010’da da tüketicilerle buluşacağını bildiriyor.

3G yüklü, pili kuvvetli

Tablet PC’nin birçok parçasının Tayvan’da geliştirildiğini belirten sektör kaynakları, yeni model ürünün 9.6 inç boyutunda ekrana sahip olacağını belirtiyor. Üzerinde klavye-tuş takımı olmayan tablet PC, iPhone benzeri bir yöntemle dokunmatik ekran yardımıyla sanal klavye uygulamasıyla birlikte gelecek.

Endüstri kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Apple Tablet’in özellikleri şöyle olacak:
Çoklu dokunmatik ekran (iPhone’da kullanılan teknoloji), yüksek hızda internet erişimi için Wi-Fi ile 3G teknolojisi, yeni nesil işlemci sayesinde piyasadaki laptop modellerine göre çok daha uzun batarya ömrü. Ürünün fiyatının da 800 dolarla, 1.000 dolar aralığında olacağı bildiriliyor.

Haberde yer alan diğer bilgiler arasıda şu noktalar öne çıkıyor: Apple’ın yeni modeli için Tayvanlı iki şirket olan Simplo Technology-DynaPack birlikteliği 300 bin adetlik yeni nesil batarya siparişi aldı. Bununla birlikte kablo, ekran ve panel tarafında da Tayvanlı şirketlerle el sıkışıldı.

Teknoloji dünyası merakla bekliyor

Apple’ın tablet PC modelinin sahip olacağı özellikler uzun süreden bu yana teknoloji dünyasında büyük merak konusu. Tabii ki şirketin kurucu CEO’su Steve Jobs’un bu projenin direkt içinde oluşu, tablet PC’yle ilgili beklentilerin yukarı çekilmesine neden oluyor.
Aslında bu ürünün çok daha önce piyasaya çıkması bekleniyordu. Ancak bir yandan Jobs’un hastalığıyla ilgili yaşanan tedavi süreci diğer taraftan da başta batarya süresi olmak üzere üründe istenilen seviyeye gelinmemesi, çıkış tarihinin uzamasının önünü açtı.

Apple’ın tableti 2010’u bekliyor

 9.6 inç ekran dokunmatik ekran
 Wi-Fi ile 3G
 Uzun batarya ömrü
 İnce formlu metal kasa
 Çıkış tarihi Ocak 2010
 Fiyatı 1.000 doları aşmayacak

Şükrü Andaç / Milliyet

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;