Tahta makineyle dolandırdılar!

İstanbul'da tahtadan yaptıkları ve üstünü alüminyum bant ile kapattıkları sözde para çoğaltma makinesini kullanarak 330 bin Euro çaldılar

17 Kasım 2012, Cumartesi 15:11
A A

İstanbul’da tahtadan yaptıkları ve üstünü alüminyum bant ile kapattıkları sözde para çoğaltma makinesini kullanarak 330 bin Euro dolandırdıkları iddia edilen biri kadın 6 Kamerun uyruklu şüpheli polis tarafından yakalandı. Şüphelilerin, elektrikle çalışan ve üzerinde çeşitli düğmeler ile para koyma cepleri bulunan çoğaltma makinesine koydukları siyah kağıt parçaları gerçek paraya çevirdiğini söyleyerek dolandırıcılk yaptığı öğrenildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne başvuran müteahhit N.Ü. (41) kendilerini Kamerunlu işadamı olarak tanıtan kişiler tarafından dolandırıldığını söyledi.

İşadamı poliste verdiği şikayet dilekçesinde "Benimle daire almak istediklerini söyleyerek tanıştılar. Zaman içinde dostluğumuz ilerledi. Yaklaşık bir ay pazarlığımız sürdü. Olay günü onlara daire satmaya giderken yanıma 330 bin Euro almıştım. Onlardan daire karşılığında alacağım 200 bin Euro ile birlikte daha sonra arsa alacaktım. Ancak benim paramı benden çaldılar." dedi.

DOLANDIRICI ÇIKTILAR

Polisle olayla ilgili soruşturma başlatırken kısa sürede zanlıların izini buldu. İstanbul’da 5 yıldızlı bir otellerde kaldıkları öğrenilen zanlıları yakalama için operasyon yapıldı. Önce Ümraniye’de bir eve yapılan baskında şüphelilerden Serge Patrice B. (35) gözaltına alındı. Bu kişinin ifadesi doğrultusunda Fatih ve Aksaray bölgesinde bulunan evlere yapılan baskınlarda Mubeteb F., Luis Alberto B., Jean Cloud M., Adel Olguette B. ve Bejo S. gözaltına alındı. Baskın yapılan evlerde yapılan aramalarda tahtadan yapılmış para çoğaltma makinesi ile 196 adet sahte para, ve 268 bin Euro gerçek para ele geçirildi.

KENDİLERİNİ İŞADAMI OLARAK TANITIYORLARMIŞ

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından yapılan soruşturmada zanlıların kendilerini Kamerunlu işadamı olarak tanıttıkları, ülkelerinde savaş olduğu için paraları siyah kağıtlar şeklinde yurt dışına çıkarttıklarını ve özel bir solüsyonla gerçek para haline getirdiklerini söyledikleri öğrenildi. Kurbanlarından bu solüsyonu almak için para isteyen ve bir gün içinde verdiği paranın iki katını ödeyebileceklerini söyleyerek ikna eden zanlıların daha sonra ortadan kayboldukları öğrenildi.

PARA ÇOĞALTMA MAKİNESİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Şüphelilerin tahtadan yaptıkları ve üzerine alüminyum bantla kapattıkları sözde para çoğaltma makinesini özel bir çanta içinde taşıdıkları belirlendi. Üzerinde düğmeler bulunan ve içindeki fan motoru sayesinde fişe takılıp çalıştırdığında yüksek miktarda ses çıkaran makinenin, kilitli kapağı açıldığında içinde iki ayrı kayan bölme bulunduğu tespit edildi. Zanlıların bu bölmelere değerli kağıt olduğunu iddia ettikleri siyah kartonları ve gerçek paraları koydukları daha sonra cihazı çalıştırdıkları belirlendi. Bir süre çalıştıktan sonra kayan bölmeyi kurbanlarına fark ettirmeden hareket ettiren şüphelilerin müştekilere para olduğunu iddia ettikleri siyah kağıt parçalarını verdikleri belirtildi. Şüphelilerin, kurbanlarından ıslak olan paraları kuruduktan sonra özel bir solüsyonla silmelerini istedikleri öğrenildi. Zanlıların daha sonra makinedeki gerçek paraları aldıkları belirtildi.

ÖNCE KURBANLARINA PARA VERİYORLARMIŞ

Şüphelilerin yapacakları büyük vurgundan önce üzerine siyah boya sürdükleri gerçek paraları kullandıkları belirlendi. Bu paraları kurbanlarının güvenini kazanmak için kullanan zanlıların bunları yıkayarak siyah kağıtları para haline getirmiş gibi yaptıkları öğrenildi. Şüphelilerin bu yolla güven kazanmak için kurbanlarına 2 bin ile 10 bin lira arasında değişen miktarlarda para verdikleri belirtildi.

2012 YILI İÇİNDE 2 MİLYON LİRA ÇALINDI

Polis 2012 yılı içinde benzer dolandırıcılık olaylarıyla hırsızlık yapan Afrika uyruklu zanlıların yaklaşık 2 milyon liralık vurgun yaptıklarını belirledi. Yetlilier kendilerine yapılan şikayetler üzerine olayların titizlikle incelendiğini bu tür hırsızlık yapan grupların yakalanması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Polis yetkililer kendilerine bu şekilde teklif yapılan vatandaşların 155 polis imdat telefonuna ihbarda bulunmalarını istediler.

Öte yandan sorgulanmalarına devam edilen zanlılardan M. F.’nin suçunu itiraf ettiği belirtilirken diğer zanlıların ifadelerinin alınmasına devam edildiği belirtildi.Yetkililer olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü sürdüğünü şüphelilerin ifadelerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceğini belirtti.

Ali AKSOYER/İSTANBUL(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;