Takıntılı sevgili

Sevgilinizin şu an hoşunuza giden davranışlarının bir süre sonra sizi rahatsız edebileceğini biliyor muydunuz? Mesela sizi sahiplenen, koruyup kollayan, her işinizi halleden, size sorumluluk bırakmayan sevgilinin aslında ileri derecede takıntılı olabileceği aklınıza geldi mi? Bu yazı ezberinizi değiştirecek...

09 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
A A

AŞK DOKTORU MEHMET COŞKUNDENİZ YAZDI: Sevgilinizin üzerinize düşmesi, bir dediğinizi ikiletmemesi, sizin için her şeyi yapması mutluluk verici değil mi? Peki bir süre sonra bu ilişkiden sıkıldığınızda ve ayrılmak istediğinizde o sevgilinin sizin için bir kabusa dönüşebileceğini biliyor musunuz? çünkü aslında sizin o kadar üzerinize düşmesinin, her hareketinizi kontrol etmesinin ve sizi her şeyden sakınmasının nedeni takıntılı kişiliği olabilir.Psikiyatr Dr. Nihat Kaya'dan'takıntılı kişilik' özelliklerinin ne olduğunu öğrenelim:

1- Takıntılı kişilik özeliklerini taşıyan kişiler; hem kendi üzerlerinde hem de çevrelerinde denetimi sağlamak üzere önlemler alır. 2- Yaklaşımlarında ölçülüdür. 3- İlişkide ihtiyatlı, düşüncedemantıklıdır. Bu özelliklerindeaşırıya kaçarlarsa sert görünüşlü ve bilgiçlik taslayan kişiler olur.

4- Duygular ve sezgiler yerine, nedensellik ve mantıksal olma üzerinde dururlar. Nesnel olmak için ellerinden geleni yaparlar. 5- Taşkınlık yapmaktan kaçınırlar. 6- İlişkilerde ölçülü ve duygusal olarak mesafeli görünürler, aynı zamanda dengeli, güvenilirlik ve dürüstlük niteliklerine sahiptirler.

7- İlişkilerinde kendilerini tutma duygularını frenlemelerine ek olarak çevrelerinde egemenlik kurmayı severler. 8- Takıntılı, saplantılı kişiler için her şeyin bir yeri vardır. Her şey yerli yerinde olmalıdır. 9- Temizliğe düşkün ve düzenlidirler.

10- Her şeyi tam zamanında yapan dakik kişilerdir. 11 çevresindekikişilerin veilişkilerin önceden belirlendiği gibi davranmasını, daha çok kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesini isterler. 12- Doğruluğa ve dürüstlüğeçok önem verirler.

13- Takıntılı insanlarındüşünce ve davranışlarına karşı gelindiğinde şaşırtıcı, dikkafalı ve inatçı olabilirler. 14- Mülkiyet hukuku duyguları çok güçlüdür. 15- çok tutumlu davranırlar ve sahip oldukları şeyleri çok zor paylaşırlar.

BAZEN İŞE YARIYOR Dr. Nihat Kaya'ya göre aslında bu özellikler çok işe yarıyor. Bu özelliklere sahip olan kişiler işlerinde başarı gösterebiliyor, topluma yararlı olabiliyor. Ama bunun bir dengesi var. Aşırıya kaçarsa tüm bu özellikler negatif anlam içermeye başlıyor. Takıntılı ve saplantılı kişiler, neden yaptıklarını bilmeden kendilerinin yarattığı ayrıntılı kurallara katı biçimde uyulan ya da basmakalıp olan bir takım eylem ve davranışları yerine getirirler. En sık gördüğümüz davranışlar yıkama, temizleme, sayma, kontrol etme, sıraya koymadır. Kişiler davranışlarının mantıklı olup olmadığı konusunda kararsızlık içindedir.

TAKINTININ BELİRTİLERİ Yukarıdaki yazıda, sevgilinizin takıntılı bir kişiliğe sahip olup olmadığını test ettiniz. Peki ya siz ne alemdesiniz? 1- Evden çıktınız, daha merdivenden inmeden “Acaba ocağı kapattım mı? ütünün fişini prizden çektim mi?” diye içinize bir kurt düştü. Dönüp tekrar kontrol ettiniz mi? 2- Yolda yürürken birilerine dokundunuz, “Acaba bana hastalık bulaştı mı?” diye düşünüp doktorlara, tahlil yaptırmaya koştunuz ve bunu hep yinelediniz mi?

3- Karşı cinse baktığınızda hemen onun cinsel organı mı aklınıza geliyor? Bu nedenle utanıp başınızı mı çeviriyorsunuz? 4- Otomobil plakalarını, levhalarını okuyor; düşündüğünüz ya da gördüğünüz sayıları sürekli tekrarlıyor musunuz? 5- Belli davranışları yapmadığınızda ailenizden birinin öleceğinden veya başına felaket geleceğinden mi korkuyorsunuz?

6- Sürekli aynı kaldırımdan, aynı çizgiden mi gidiyorsunuz? Ya da çizgilere basmayanlardan mısınız? 7- Başkasının oturduğu yerde oturamıyor musunuz? 8- Kedinin, köpeğin geçtiği yerden yürüyemiyor musunuz?

9- “Aklımı kaçırır mıyım?” diye sürekli kaygı mı yaşıyorsunuz? 10- Eviniz kirlenir diye misafir kabul edemiyor musunuz? Ettiyseniz onlar gittikten sonra her şeyi yıkıyor musunuz? 11- Eşya ve para mı biriktiriyorsunuz? Eskileri atmıyor musunuz?

12- Perdeleriniz, küllükleriniz, her eşyanız simetrik ve düzenli mi olsun istiyorsunuz? Düzen bozulunca kızıyor musunuz? 13- Yakınlarınıza aynı soruyu yüzlerce kere soruyor musunuz? 14- Sevgilinizin, eşinizin düzensizliğinden sık sık yakınıyor musunuz?

15- Sevgilinizin düzensizliklerini düzeltmek için uğraşıyor musunuz? 16- Yukarıdaki davranışlarınız nedeniyle sizinle kavga eden sevgilinizi kendinize uydurmaya çalışıyor musunuz? 17- Sevgilinize günde 40 kere telefon edip hep aynı soruları soruyor musunuz?

18- Sevgilinizi arayıp bulamadığınızda bulana kadar yüzlerce kez telefonu çaldırıyor musunuz? 19- Cinsel ilişki sırasında sevgilinizin bazı hareketlerine kafayı takıp o ilişkiden artık zevk almamaya başlıyor musunuz? 20- Cinsel ilişkide farklı fantezileri, pozisyonları denemek yerine hep aynı yerde ve aynı şekilde mi sevişiyorsunuz? Bu soruların çoğuna “Evet” cevabı verdiyseniz, sizin de takıntılı kişilik özellikleri taşıma olasılığınız yüksek. Bu, sizin hasta olduğunuz anlamına gelmez. Ama ilişkilerinizdeki ya da evliliğinizdeki sorunların kaynağı büyük olasılıkla bunlardır. Bir uzmana danışmanız hem ilişkiniz hem de ruh sağlığınız açısından faydalı olacaktır.