Taksim Meydanı'nın adı değişiyor

Taksim Meydanı'nın adı değişiyor

CHP Beyoğlu Belediye Meclisi üyesi ve Grup Sözcüsü Üzeyir Darıcı, Taksim Meydanı’nın isminin “Taksim 1 Mayıs Meydanı” olarak değiştirilmesi için önerge verdi. Önerge sadece AKP ve CHP’li meclis üyelerinden oluşan Beyoğlu Belediye Meclisi’nce oybirliğiyle kabul edildi.

CHP’li meclis üyelerinin verdiği önerge konusunda AKP’li üyeler herhangi bir itirazda bulunmadı. Teklifin önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gönderileceği, burada da kabul edilmesi halinde Taksim Meydanı’nın adının değişeceği belirtildi.

Gazetecilere açıklama yapan Darıcı, “1 Mayıs 1977’de burada yaşamını yitiren 34 kişi anısına bu önergeyi verdik. Önergenin verilmesinde imzalarıyla desteklerini esirgemeyen diğer CHP’li meclis üyelerine ve kararın oybirliğiyle alınmasında itiraz etmeyen AKP’li meclis üyelerine de teşekkür ediyorum. Alınan bu kararla 32 yıl aradan sonra Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yapılması da perçinlenmiş olacak” dedi. Darıcı, alınan kararın İBB Meclisi’nden de geçeceğine inandığını söyledi.

Cumhuriyet