Taksim'de olaylar büyüdü

IMF ve Dünya Bankası'nın İstanbul'daki toplantısını protesto etmek için Taksim Meydanı'nda toplanan gruplara polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Ara sokaklara dağılan göstericiler polise taş ile karşılık veriyor

06 Ekim 2009, Salı 11:35
A A

Taksim Meydanı'nda toplanan yaklaşık 6 bin kişi IMF'yi protesto etti. Protesto gösterisi yüzünden Taksim Meydan'ı ve meydana çıkan yollar kapatıldı. 50 kişi gözaltına alındı.

KESK, DEV-LİS, ÖDP, Halkevleri, Türk-İş Şubeler Platformu, EMEP, DİSK, TMMOB, Diren İstanbul Grubu, Anti Kapitalistler, Mücadele Birliği üyeleri saat 11.00 sıralarında Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. IMF ve Dünya Bankası karşıtı sloganlar atan topluluk, "Bu memleket bu halk satılık değil" "Yaşasın işçilerin birliği" "Kahrolsun IMF, İşbirlikçi AKP", "IMF defol", "IMF-AKP elini işçinin cebinden çek" slogan atıp pankart taşıdı.

Polis ise IMF ve Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi'ne giden Cumhuriyet Caddesi'nin Taksim girişinde geniş güvenlik önlemi aldı. Aralarında çevik kuvvetin de bulunduğu çok sayıda polis Taksim Meydanı'nda görev aldı. Taksim Meydanı, polis helikopteri ile kontrol altında tutuldu. Saat 11.30 sıralarında gruplardan bir bölümü toplantıların yapıldığı Harbiye'deki Kongre Vadisi'ne yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine ısrarla bu bölgeye girmek isteyen gruba önce tazyikli su ile ardından da yoğun bir şekilde gaz bombasıyla müdahale edildi. Polis panzerlerinden göstericilerin üzerine renkli su da sıkıldı.

Yaklaşık 6 bin kişinin toplandığı Taksim'i yoğun bir duman tabakası kapladı. Polis ara sokakalara dağılan göstericilere müdahale etmeye devam ediyor. Cihangir'in ara sokaklarına kaçan göstericiler burada polise sapanlarla çelik bilye atıyor. Polisin burada biber gazıyla müdahalesi sürüyor.

Çatışmaların yaşandığı bir başka bölge ise Tarlabaşı. Buradaki grupların molotof kokteyleri  ile polise karşı koydukları öğrenildi.

Gümüşsuyu Caddesi'ndeki bir grup ise barikat kurmak istedi. Polis su sıkarak barikatı dağıttı. Göstericiler Gümüşsuyu Caddesi'ne ise hedef gözetmeler işyerlerini yerle bir etti. Cadde üzerindeki reklam tabelaları bile taşlandı. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Kimi gösterici polise ve işyerlerine atmak için yoldaki taşları yerden söktü. Atılan taşlarda polis araçlarının camları ile Taksim Meydanı'ndaki İETT Otobüs Durağı'nın camları parçalandı.

Yüzüne siyah bez ile kapadan beyaz giysili bir gösterici ise boşalan Taksim Meydanı'na girerek polislere çiçek dağıttı.

Avrupa ülkelerinden de pek çok kişi bu protestoya katılmak için İstanbul'a gelmişti.

Taksim'de en son 1 Mayıs'ta benzer sahneler yaşanmıştı. Polisin bu kez daha dikkatli davrandığı, müdahale eden polislerin kasklarında belirgin şekilde numara yazdığı görülüyor.

Öte yandan savaş alanına dönen Taksim ve çevresindeki pek çok işyerinin camları kırıldı.

Erdoğan: Protestolara kulak vermemiz lazım

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;