Taksim'de YSK protestosu

Yüksek Seçim Kurulu'nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal etmesi, twitter'da örgütlenen yaklaşık 100 tarafından Taksim'de protesto edildi

19 Nisan 2011, Salı 00:30
A A

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), aralarında Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etmesinin ardından sosyal paylaşım sitesi twitter'da örgütlenen yaklaşık 100 kişi saat 21.00 sıraları Taksim tramvay durağında toplandı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşu üyesi yaklaşık 100 protestocu ıslıklar, alkışlar ve sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

12 BAĞIMSIZ ADAYA YSK'DAN VETO
SIRRI SAKIK: KARAR ŞİDDETE DAVETİYEDİR


"BİZİM İÇİN SADECE PARLAMENTO DEĞİL, HER YER SİYASET ALANIDIR"

Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yapan BDP İstanbul Eş Başkan Yardımcısı Dursun Yıldız, "Bu ülkede bugüne kadar demokrasi ve barışın yüzünü görmedik. YSK'nın verdiği bu karar skandaldır.

Yani, YSK ve başındaki AK Parti hükümeti Kürtlere, 'Savaşın, dağlara çıkın; size söz hakkı, siyaset hakkı yok' demiştir. Biz Türk-Kürt kardeşliğini savunarak, bu AK Parti diktatörlüğüne karşı meşru mücadelemizi her yerde vereceğiz.

Barış, demokrasi ve özgürlük mücadelemizi her yerde vereceğiz. Bizim için sadece parlamento değil, her yer siyaset alanıdır" ifadelerini kullandı.

YSK kararını iptal edene kadar protestolarına devam edeceğini belirten protestocular, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Zeynep ÖZONUR-İdris TİFTİKÇİ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;