Taksimetredeki bu hileye dikkat!

İstanbul'da yaptığı düzenekle taksimetrenin fazla göstermesini sağlayarak turistleri dolandırdığı öne sürülen taksici gözaltına alındı

22 Kasım 2012, Perşembe 16:20
A A

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yan kesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri A.İ. adlı kişinin şikayeti üzerine soruşturma başlattı. A.İ. verdiği ifadesinde İstanbul’a turist olarak gezmeye geldiğini Nuruosmaniye Caddesi’nde bir taksiye bindiğini, taksi şoförünün kendisini bir süre gezdirdikten sonra götürdüğü Mısır Çarşı’nda 39 lira ücret aldığını söyledi.

100 METRE YERİNE 50 METREDE BİR...


Plakası tespit edilen taksi şoförü Hüseyin K. (50) yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelinin kullandığı takside yapılan incelemede, taksimetrenin ayar mührünün kırıldığı, gaz pedalının kenarına yerleştirilen düzenek sayesinde, 100 metrede bir artan ücretin 50 metrede bir arttırıldığı, böylelikle müşterilerden iki kat ücret alındığı belirlendi.

50'LİK BANKNOTU DA 5'LİKLE DEĞİŞTİRİYORMUŞ


Öte yandan gözaltına alınan şüphelinin taksisine binen turistlerin verdikleri elli liralık banknotları el çabukluğu ile 5 liralık olanlarla değiştirdiği, bu şekilde de dolandırıcılık yaptığı iddia edildi.

Hüseyin K.’nın kullandığı takside bulunan taksimetre ile fazla ücret yazmasını sağlayan düzenek sökülerek incelenmesi için İstanbul Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne gönderildi. Emniyette işlemleri tamamlanan taksici nitelikli hırsızlık ve dolandırıcılık suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;