'Taliban açılımı'na Türkiye'den destek

Türkiye-Afganistan-Pakistan 3'lü Zirvesi Çırağan Sarayı'nda dün yapıldı. Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, 9 yıldır savaştıkları Taliban'ın Birleşmiş Milletler terör listesinden çıkarılmasını isteyeceğini söyledi

'Taliban açılımı'na Türkiye'den destek

KAİDE’LEŞMEMİŞ TALİBAN

‘Türkiye-Afganistan-Pakistan 3’lü Zirvesi’ ve ‘Afganistan’ın Komşuları Zirvesi’ dün İstanbul Çırağan Sarayı’nda başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliği yaptığı zirveye Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve iki ülkenin istihbarat ve Genelkurmay harekat daire başkanları katıldı.

Zirvenin en önemli gündem maddesi Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin bir süre önce açıkladığı ‘Taliban Açılımı’ydı. Karzai, silah bırakan Taliban militanlarına ekonomik teşvikler surnulacağını ve güvenliklerinin sağlanacağını vaat etmişti. Karzai, dünkü zirvenin ardından yaptığı açıklamada, “El Kaide’nin parçası olmamış Taliban üyeleri, ülkelerine gelip silahlarını verirlerse, tüm diğer Afgan vatandaşlarının haklarına sahip olacaklar. Taliban’ın Birleşmiş Milletler terör listesinden de çıkarılmasını isteyeceğim” dedi.

‘GİZLİCE GÖRÜŞÜYOR’

Gazeteciler Cumhurbaşkanı Gül’e, Türkiye’nin Taliban ile görüşüp görüşmeyeceğini sordu. Afganistan’daki sorunun üstesinden sadece askeri yöntemlerle gelmenin mümkün olmadığını söyleyen Gül, “Tabii ki o Afganistan’ın yöneticilerinin bileceği şey. Bu çerçevede Türkiye’ye düşen bir görev olursa katkımızı sağlarız” diye konuştu. Geçen hafta Reuters haber ajansına konuşan Pakistanlı bir üst düzey yetkili, Türkiye’nin Taliban ile gizli görüşmeler yaptığını iddia etmişti.