Talih kuşu uçuşa geçti

Özelleştirme öncesi Milli Piyango İdaresi kendini yeniliyor. İdare'nin sayısal oyun altyapısı yenilenerek 4 binden 10 bine çıkarılacak

27 Temmuz 2010, Salı 05:00
A A

Torba Kanun’a da girdi

Özelleştirme çalışmaları devam eden Milli Piyango İdaresi modernize yatırımlarıyla daha çekici hale getiriliyor. Oyun altyapısını yenileyecek olan İdare, cep telefonlarının da kullanılacağı elektronik oyun uygulamasına geçiyor.

Meclis’te kabul edilen ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören ‘Torba Kanun’a eklenen bir maddeyle ‘özelleştirmede lisans devrinin yanı sıra 10 yıl süreyle hizmet alımı modelini’ de gündeme getiren İdare, bir yandan da kurumun modernizasyonu için çalışmalar yapıyor.

Altyapı yenilenecek

Milli Piyango İdaresi, Bakanlar Kurulu’nun özelleştirmede lisans devri veya hizmet alımı yöntemlerinden birini kabul etmesi halinde öncelikle altyapının yenilenmesi için harekete geçecek.

Özellikle sayısal oyun sistemi alt yapısının yetersiz hale gelmesi ve mevcut makinelerin ömrünü tamamlaması nedeniyle sıkıntı yaşayan İdare, ilk aşamada hızlı bir elektronik altyapı oluşturacak. Hızlı işleyen bir oyun sistemi kurulacak ve sayısal oyunlar yeni sistem üzerinden oynanacak.

Makineler de değişiyor

Milli Piyango İdaresi, yeni altyapının oluşmasının ardından mevcut 4 bin sayısal oyun makinesini değiştirecek. Makine sayısı da 10 bine çıkacak. Yeni dönemde, yeni oyunlar gelecek. Altı ayda veya yılda bir yeni oyunlar devreye sokulacak. Bu şekilde özellikle sayısal oyunların sayısı artacak. Ancak yeni oyunlar başlatılırken, Milli Piyango İdaresi, sosyal sorumluluk ilkesini de gözetecek ve özelleştirme olsa dahi işletici firmalara bu ilke çerçevesinde izin verecek.

Elektronik kazı-kazan

Yeni dönemde piyango biletleri sanal ortamda satılabilecek. Sistemde sanal bilet geçerli olacak. Yeni sistemden elektronik numara alınacak ve bu numarayla çekilişe katılınacak.

Kazı-Kazan da elektronik ortama taşınacak. Otogar, tren istasyonları ve market gibi vatandaşın yoğun bulunduğu yerlere self servis oyun makineleri konulacak. Makineye para atılarak bilet alınabilecek, sayısal oyun oynanabilecek. Teknolojiye paralel işlevi artan cep telefonundan da talih oyunları oynanacak.

İlk ihale iptal edilmişti

Milli Piyango’nun özelleştirilmesine ilişkin karar 2008’de çıkmıştı. Mayıs 2009’da yapılan ihaleye DAF (Doğuş Holding/Alarko Holding/Fina Holding)-OPAP Ortak Girişim Grubu ile Turkcell’in bu ihale için kurduğu Şans Oyunları Yatırım katılmıştı. Açık artırmada başlangıç fiyatı olan 1 milyar 622 milyon doları yüksek bulan iki şirket teklif vermeksizin çekilince ihale iptal edilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;