Tansu Çiller’in beyaz renk düşkünlüğü (Tansu Çiller stili)

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın geçtiğimiz cumartesi günü hayatını kaybeden büyük oğlu Yavuz Yılmaz’ın cenazesine tepeden tırnağa beyaz ve tonlarında bir kombinle katılan Tansu Çiller’in stilini geçmişten günümüze mercek altına aldık. İşte Tansu Çiller ve beyaz renk düşkünlüğünü kanıtlayan fotoğrafları...  

19 Aralık 2017, Salı 09:30
A A
Posta.com.tr

Posta.com.tr

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın geçtiğimiz cumartesi günü hayatını kaybeden oğlu Yavuz Yılmaz'ın cenazesine katılan siyasilerden Tansu Çiller’in beyaz kıyafeti dikkat çekti.

Siyasi kariyeri boyunca gerek saç kesimi gerekse “güçlü kadın lider stiliyle hem döneme hem de moda tarihini adını altın harflerle yazdıran Tansu Çiller’in Yavuz Yılmaz’ın cenazesine beyaz kıyafetle gelmesi, geçmiş dönemdeki beyaz detaylı stilini hatırlattı.

Türkiye'nin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller; siyasi kimliğinin yanı sıra dönemin modası kâküllü, küt saç modeli, desenli fularları, vatkalı uzun ceketleriyle kombinlediği diz altı etekler, yani bir anlamda "güç giysileri" ile de çok konuşuluyordu. Beyaz takım elbiselere ise özel bir düşkünlüğü vardı. 

HEP AYNI BEYAZ TÜLBENT

HEP AYNI BEYAZ TÜLBENT

Ülkemiz için de birçok önemli buluşmada ya da siyaset dünyasının önemli isimlerinin cenazesinde hep açık tonlar ya da beyaz takımını giyen Tansu Çiller, özellikle cenazelerde hep aynı beyaz tülbendini kullanıyor. 

TANSU ÇİLLER’İN EFSANELEŞMİŞ STİLİNİN ARKASINDAKİ İSİM...

TANSU ÇİLLER’İN EFSANELEŞMİŞ STİLİNİN ARKASINDAKİ İSİM...

22. Türkiye Başbakanı Tansu Çiller’in beyaz, maskülen tarzının arkasındaki gizli isim aslında ünlü tasarımcı Figen Özdenak.O dönem pantolon giyen kadının sayısının çok az olmasına rağmen Figen Özdenak, Tansu Çiller’e ceket ve pantolon giydirerek, mecliste maskülen, güçlü bir kadın profili oluşturdu. 

MASKÜLEN TARZI İLE GÜÇLÜ KADIN PROFİLİ ÇİZİYOR

MASKÜLEN TARZI İLE GÜÇLÜ KADIN PROFİLİ ÇİZİYOR

Figen Özdenak'ın çıkış noktası ceket ve pantolondu. Türkiye’nin ilk kadın başbakanına pantolon giydirerek hem Türkiye moda tarihinde hem de mecliste olay yaratan Figen Özdenak, Tansu Çiller’in beyaz tonlarında maskülen bir tarz tercih etmesinin sebebini ise  verdiği bir röportajında şu sözlerle dile getirmişti: "Ben kadının kişiliğini ortaya çıkarmayı seviyorum. Renklilikle ya da seksi tasarımlarla kadının kişiliğini gizlersiniz. Bir pantolonun güzel olması önemli değil, önemli olan onu giyen kadının güzel olması. Feminenliğin giysiyle alakası yoktur. Feminite; duruştur, bakıştır. Maskulen giysiler kadının içindeki feminenliği daha iyi ortaya çıkarır. 

RENK ANALİZİNE GÖRE BEYAZ KIYAFETİN  ANLAMI NE?

RENK ANALİZİNE GÖRE BEYAZ KIYAFETİN ANLAMI NE?

Geçmişten günümüze beyaz ve tonlarındaki kıyafetlerle görmeye alıştığımız Tansu Çiller'in masumiyetin simgesi olan beyaz rengini tercih etmesinin amacı ne? Renk uzmanlarının kıyafetlerde tercih edilen renklere göre yazdığı kişilik analizinde şöyle anlatıyor...

Renklerin her kültürdeki anlamı farklıdır. Hatta herkeste yarattığı etki, anlam ve renklerin herkes için ifade ettikleri farklıdır. Renk uzmanları, özellikle ilk görüşmelerde seçtiğiniz kıyafet renklerin yarattığı etkinin önemli olduğunu vurguluyorlar. Peki kıyafette beyaz ton giymenin anlamı ne olabilir? 

Beyaz masumiyet, temizlik ve saflığı sembolize eder. Huzur ve güven verdiğinden gelinlikler, doktor önlükleri hep tercih edilir.

Kıyafet seçimlerinde daha çok beyaz renk kullananların, daha istikrarlı, güvenilir ve temiz oldukları algısı belirtiliyor. 

İşte fotoğraflara baktıkça nostalji yaşayacağınız, görünce size birçok anıları canlandıracak, Tansu Çiller’in siyasi hayatı boyunca giydiği beyaz tonlardaki stili…