Tapınaktan kazdıkça cenin çıkıyor

Tayland'ın başkenti Bangkok'taki bir Budist tapınağında, yasadışı kürtaj yapılan kliniklerden getirildiği düşünülen 2 binden fazla cenin bulundu

19 Kasım 2010, Cuma 15:52
A A

Polis, bugün tapınak morgunun iki ayrı odasında yapılan aramalarda toplam 1654 cenin bulunduğunu, ceninlerin bazılarının bir yıldan fazla süredir burada tutulduğunu belirtti.

Son bulunan ceninlerle tapınakta yapılan aramalar sonucu toplam 2002 cenin ele geçirildiğini söyleyen polis, arama çalışmalarının sona erdiğini kaydetti.

YASADIŞI KÜRTAJ YÜZÜNDEN

Olayın ülkede şok yarattığı ve kürtajla ilgili tartışmaların başladığı belirtildi. Başbakan Abhisit Vejjajiva, bu olayın "sorunun ciddiyetini gözler önüne serdiğini" ifade etti, ancak kürtajla ilgili yasada değişikliğe gidilmesi varsayımını reddederek, bu yasanın "yeterince esnek olduğunu" savundu.

Tayland yasalarına göre, doğumun anne sağlığı için tehlikeli olabileceği veya hamileliğin tecavüz sonucu olması gibi durumlar dışında kürtaj yaptırmak yasak.

Halk Sağlığı Bakanlığı, yasadışı olarak faaliyet gösteren kürtaj kliniklerine karşı operasyon başlattı. Tayland’da yasadışı kürtaj sayısı yılda 80 bin.

Tapınağın morgunda daha önce de 348 insan cenini bulunmuştu. Doğumun anne sağlığı için tehlikeli olabileceği veya hamileliğin tecavüz sonucu olması gibi durumlar dışında, Tayland’da kürtaj yasadışı.

A.A.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;