Tarihi tesadüf

12 Eylül darbesini yapanlara yargı yolunu da açan Anayasa Değişikliği Paketi'nin halkoylamasına ne zaman sunulacağı dün belli oldu

Tarihi tesadüf

60 GÜNE İNMİŞTİ

AK Parti Hükümeti, Anayasa değişikliklerinin halk oyuna sunulmasındaki süreyi 120 günden 60 güne indirmişti. Hükümet bu düzenleme sonrası üçü geçici toplam 30 maddelik Anayasa Değişikliği Paketi’ni Meclis’e getirmişti. Parti kapatmaya Meclis onayı getiren düzenleme dışında, paketin tamamı TBMM Genel Kurulu’nda 336 oyla kabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, paketi onaylamıştı. Anayasa gereği 330 ile 367 oy aralığında kabul edilen Anayasa değişikliği halk oylamasına sunuluyor.

‘ESKİ KANUN GEÇERLİ’

Gül’ün onayıyla başlayan “Referandum ne zaman yapılacak?” sorusuna yanıt dün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından verildi. YSK, referandumun 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılacağını açıkladı. Böylece “Referandum süresi 60 gündür. Temmuz 2010’da halk oylaması yapılır” diyen AK Parti hüsrana uğradı. Kararın oy birliği ile alındığına dikkat çeken YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, “Neden 120 gün sorusuna da şu yanıtı verdi: 9 Mart 2010’da yapılan düzenleme (Referandum süresini 120 günden 60 güne indiren düzenleme) Seçim Kanunu niteliğindedir. Bu nedenle 9 Mart 2011’den önce uygulanamaz. Referandum eski kanuna göre 120 günde yapılır.

BEYAZ VE KAHVERENGİ

Halkoylamasında beyaz renk üzerine “Evet”, kahverengi üzerinde “Hayır” ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak. Halkoylamasına katılanlar, üzerinde özel işaret bulunan mühürü birleşik oy pusulasında tercih ettiği kısmın üzerine basarak oyunu kullanacak. İl Seçim Kurulları, İlçe Seçim Kurulları’ndan gelen tutanakları toplayacak. İl birleştirme tutanağında beliren sonuçları derhal en seri vasıta ile YSK’ya bildirecek. YSK, İl Seçim Kurullarından gelen sonuçları birleştirerek ilan edecek. Geçerli oyların yarısından çoğu “Evet” ise, Anayasa değişikliği kabul edilmiş olacak

Kenan Evren: Yargılanırsam intihar ederim

12 Eylül 1980’deki askeri darbeyi yapan komuta heyetinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı da Orgeneral Sedat Celasun’du. 12 Eylül darbesini gerçekleştirenler hazırladıkları Anayasa ile kendilerine ve o dönemde kurulan Danışma Meclisi ile hükümetlerde görev alanların yargılanmasını engellemişti. 1982 Anayasası’ndaki bu ‘zırh’ yıllardır tartışma konusu olmuştu.

ZAMANAŞIMI BİLMECESİ

12 Eylül’ün komuta heyetinde yer alan Nurettin Ersin ile Sedat Celasun hayatını kaybetti. Başta Kenan Evren olmak üzere diğerlerinin yargılanıp yargılanmayacağı ise tartışılıyor. Kenan Evren, Anayasa değişikliği henüz Meclis’e gelmeden önce yaptığı açıklamada “Yargılanırsam intihar ederim” demişti. Değişiklik Meclis’te görüşülürken CHP, “Geçici 15’inci Madde’nin kalkması 12 Eylül’cülere yargı yolunu açmıyor. Zamanaşımı kesilmeli” demiş, Başbakan Tayyip Erdoğan da “Önemli olan tarihe not düşmek” karşılığını vermişti.