'Tarumar bir Afganistan bırakmamalıyız'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün, 27 ülkenin katıldığı İstanbul'daki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda konuştu

06 Şubat 2010, Cumartesi 05:00
A A

'KALPLER KAZANILMALI'

Gül, Afganistan’ın sorunlarının yalnızca askeri yollarla çözülemeyeceğini, Afgan halkının kalbinin ve zihninin de kazanılması gerektiğini söyledi. Gül, “Afganistan meselelerini sadece askeri yollarla çözemeyiz. Yabancı askerler bir gün ayrıldığında, geride tarumar olmuş bir ülke değil, tüm kurumlarıyla işleyebilen bir ülke bırakmamız gerek” diye seslendi.

‘2011 KESİN DEĞİL’

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, NATO askerlerinin 2011’de Afganistan’dan çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Rasmussen, güvenliğin Afgan güçlerine devredilmesi sürecinin herhangi bir takvime değil, Afganistan’daki şartlara bağlı olduğunu belirtti.

UÇAK YOĞUNLUĞU

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının özel uçakları, Atatürk Havalimanı’nda yoğunluk oluşturdu. Savunma bakanlarını ve beraberindeki heyetleri taşıyan 22 özel uçak Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Bu nedenle artan yoğunluk yüzünden Atatürk Havalimanı’na inecek üç uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na yönlendirildi.

ELEKTRİK KESİLDİ

Zirvede önceki gün elektrik kesintisiyle başlayan aksaklıklar dün de devam etti. Rasmussen’in ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün konuşmaları sadece görüntülerin verilmesi ve sesin verilmemesi dolayısıyla gazeteciler tarafından dinlenemedi. Önce, “NATO izin vermedi”; daha sonra ise “teknik bir aksaklık oldu” denildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;