'Taş atmaya' gerek yok

Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesi sadece taş atan çocuklara değil, terör örgütünün doğayı koruma eylemine katılanlara bile ağır cezalar veriyor

'Taş atmaya' gerek yok

Türk Ceza Kanunu’nun 220. maddesinin 6. fıkrası “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyenlerin örgüt üyesi gibi ceza almasına” hükmediyor. Yasa dışı gösterilerde polise taş atan çocuklar bu madde kapsamında yargılanarak ağır hapis cezaları alıyor. Bu düzenlemeyle birlikte Yargıtay kararları da ağır cezalar verilmesinde etkili oluyor. Bu düzenleme sadece şiddet eylemlerine ağır cezalar öngörmüyor. Cezalar, terör örgütünün ‘Katılın’ çağrısı yaptığı herhangi bir eylem için de geçerli.

MECLİS’İN GÜNDEMİNDE AMA

Oysa Anayasa Mahkemesi 1992’de düzenlemeyle ilgili yorumunda “Örgütle irtibat yoksa örgüt üyesi sayılamaz” demişti. Ancak bu yorum, yargılamalarda dikkate alınmıyor. Bu düzenleme, terör örgütünün, çevreye zarar vereceği gerekçesiyle termik santral yapımına karşı yapılan eylemi için de geçerli. Düzenleme örgütün çevre eylemine katılanlara bile ‘örgüt üyeliği’ cezası verilmesine yol açıyor. Meclis ise düzenlemeyi sadece taş atan çocuklara verilen ağır cezalar açısından gündemine aldı.

‘Örgüt adına suç işleyen örgüt üyesi’

1 Haziran 2005’te yürürlüğe giren TCK’da yer alan söz konusu düzenlemeler, hangi eylemlerin “örgüt adına suç işlemek” kapsamına girdiği konusunda net bilgi içermiyor. TCK’nın 220. maddesinin 6. fıkrasının gerekçesinde “Örgüte hakim olan hiyerarşik ilişki içinde olmamakla beraber, örgüt adına suç işleyen kimsenin örgüt üyesi olarak kabul edilmesi ve bu nedenle de sorumlu tutulması gerekir” deniliyor.

Yasadaki boşluğu Yargıtay doldurdu

‘Örgüt adına suç’ tanımındaki boşluğu Yargıtay kararları dolduruyor. 2006’da ölen PKK’lılar için Diyarbakır’da düzenlenen cenaze törenine katılan F.Ö. adlı çocuğun yargılandığı davada mahkeme, örgüt üyeleri ile bir bağlantısı olmadığı gerekçesiyle ceza vermeyi reddetmişti. Ancak Yargıtay benzer davalara emsal teşkil eden kararında “Göstericiler, örgütün çağrısı ve amacı doğrultusunda olaylara karışmıştır” demişti.