'Taş halı' üretiyorlar

Kayseri'nin Develi ilçesinde bazalt işletmesinin sahibi Mustafa Eken, 'Taş halı' olarak adlandırılan halı döşeme türüne isteklerin artması üzerine kapasite artırıp yurt dışına ihracata yöneldi

22 Kasım 2012, Perşembe 11:12
A A

İşletme sahibi Eken, otel, alışveriş merkezlerinin girişleri, makam arkalıklarında taş halıya olan yoğun talebin işletmecileri taş halı tesisi yatırımına yönelttiğini söyledi.

Eken, "Öncelikle Develi ve civarındaki bazalt ve tüf taş ocaklarından elde edilden taşlar 2x2 veya 5 santimetre ebadında kesildikten sonra 30x30 santimlik kalıplara yerleştiriliyor" dedi.

Eken, piyasada taş halının mozaik halı olarak da anıldığını kullanılan taşların isteğe göre değişebileceğini 120x200 santimetre ebadındaki bir ’halının’ yaklaşık 100 kilo ağırlığında olduğunu ve metrekaresinin 100 TL’den başlayarak kullanılan malzeme, ürün çeşidi ve ebadına göre fiyatlarının değiştiğini belirtti. Taş halı yapımında müşterilerin isteğine göre ilçe dışında bulunan taş ve mermer yataklarından temin edilen emperedor  çeşitleri de kullanılabiliyor.

Nezir ÖTEGEN/DEVELİ (Kayseri), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;