Tatiliniz için hayat kurtaracak 12 ipucu

Yaz hakkında konuşurken çoğu zaman sıcak kum, denizin serinletici suyu ve güzel bir bronzluk düşünürüz. Ancak plaja gittiğiniz sırada hoş olmayan şeyler gerçekleşebilir ve tatilinizin büyüsünü bozabilir. İşte size tatilinizi keyifli, güvenli ve eğlenceli hale getirmek için 12 pratik fikir...

14 Temmuz 2017, Cuma 12:02
A A
KUMLARIN AYAĞINIZA YAPIŞMASINI NASIL DURDURABİLİRSİNİZ?

KUMLARIN AYAĞINIZA YAPIŞMASINI NASIL DURDURABİLİRSİNİZ?

Ayaklarınıza yapışan kumlar yüzünden, sahilde günün sonunda ayakkabılarınızı tekrar giymeniz zor olabilir. Bu olayı önlemek için çocuk pudrası kullanın. Yapılması gerekenler: Bir parça bez üzerine bir miktar talk pudra serpip sıkıca sarın. Hazırladığınız bez ile ayaklarınızın üzerini ovun. Pudra, tüm nemi absorbe edecek, yani en ince kum taneleri bile kolaylıkla yok olacak. 

ARACINIZIN ANAHTARINI KAYBETMEMEK İÇİN

ARACINIZIN ANAHTARINI KAYBETMEMEK İÇİN

Sahile götürüp çaldırmaktan, unutmaktan veya onunla birlikte denize girme riskinden kaçınmak için aracınızın anahtarını tekerleğinin arkasına saklayın. Yapılması gerekenler: Bir dalı, çimeni veya bitki kökünü alın ve arabanızın anahtarlığına bağlayın. Kapağı sabitleyin ve iç tarafa asın.  

EŞYALARINIZI KORUYUN

EŞYALARINIZI KORUYUN

Sahilde olduğunuzda, değerli eşyalarınızı koyacak yer bulamazsınız ve onları gözlemleyecek kimse de yoktur. Eşyalarınızı göz önünde bırakmak da hiç iyi bir fikir değil. Yapılması gerekenler: Anahtarlarınızı, telefonunuzu, paranızı vb. çocuk bezinin içine koymanız veya bazı iç çamaşırlarının içine sarmanız yeterlidir. Bu eşyalar hırsızlar için tamamen zararsızdır. 

BAŞ AĞRISINDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

BAŞ AĞRISINDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

Sualtı dalışında ortaya çıkan basınç değişimi, size bir baş ağrısı yaşatabilir. Neyse ki, bunu önlemenin bir yolu var. Yapılması gerekenler: Sualtına dalmadan önce, burnunuzu sıkıştırın, ağzınızı kapatın ve başınızda 5-10 saniye süreyle bir miktar basınç oluşturun. Daha sonra derin nefes alın ve bu işlemi iki kez daha tekrarlayın. Vücudunuz yeni baskıya uyum sağlayacak ve bir baş ağrısı yaşamayacaksınız.

TELEFONUNUZU NASIL KURU TUTARSINIZ?

TELEFONUNUZU NASIL KURU TUTARSINIZ?

Yapmanız gerekenler: Telefonunuzu nem ve kumdan korumak için, kilitli poşete yerleştirin. Ardından, bir pipet yardımıyla tüm havayı çıkarın. İşte bu kadar!  

KULAKLARINIZ TIKANIRSA...

KULAKLARINIZ TIKANIRSA...

Kulaklarınıza su kaçarsa bu bir süre sonra hala geçmezse, iç kulağınızdaki doğal basıncı geri yüklemeniz gerekir. Yapmanız gerekenler: Bir balon al, burnunu sık ve üflemeye başla. Bu işlem sırasında bir süre sonra, kulaklarınızdaki basıncın normale döndüğünü gösteren zayıf bir 'tık' sesi duyacaksınız.

HIZLI VE SERİNLETİCİ BİR İÇECEK

HIZLI VE SERİNLETİCİ BİR İÇECEK

Yapılması gerekenler: Sahile gitmeden önce, plastik bir şişeyi 1/3 su ile doldurun ve dondurucuya yerleştirin. Güneşte uzun süre kaldıktan sonra, serin bir içeceğe ihtiyacınız olduğunda, şişeye herhangi bir içecek koyabilirsiniz.  

KUMSUZ GÜNEŞ ŞEZLONGU

KUMSUZ GÜNEŞ ŞEZLONGU

Yapılması gerekenler: Kumun ayakkabılarınıza ve kıyafetlerinize esip her yerinizi kum yapma ihtimaline karşın sıradan bir plaj sandalyesi yerine bir şilte örtüsü hazırlayın. Bu sayede hem eşyalarınızı güvende tutmaya yetecek alanınız olacak, hem de kendinizi kumdan rahatça korumuş olacaksınız.  

SERİN SANDALETLER

SERİN SANDALETLER

Yapılması gerekenler: Saatlerce güneş altında oturmanızın ardından sandaletlerinizi giydikten sonra ayağınızın yanmasını önlemek için, onları ters koyun. Giyeceğiniz zaman düzeltin, bu şekilde sıcaktan ayaklarınız yanmayacak.  

KUMLARIN ŞİŞENİZE YAPIŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN

KUMLARIN ŞİŞENİZE YAPIŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN

Yapılması gerekenler: Kumun yapışmasını önlemek için şişeleri kağıt bardakların içine koyun.

TELEFONUNUZU SU VE KUMDAN KORUYUN

TELEFONUNUZU SU VE KUMDAN KORUYUN

Yapılması gerekenler: Bu, telefonunuzu sudan ve kumdan korumak için başka harika bir yoldur: Streç filme sarmak! Daha düşük sıcaklıklarda dokunmatik yüzey çalışmayabilir, ancak telefonunuzu sudan ve kumdan koruyabilir.  

YANIKLARA İYİ GELEN DOĞALLIK: ALOE VERA SUYU

YANIKLARA İYİ GELEN DOĞALLIK: ALOE VERA SUYU

Aloe vera suyu, yaraları iyileştirebilen, şişmeyi azaltan ve nemi koruyabilen kimyasallar içerir. Güneş yanığıyla baş etmek için harika bir yoldur. Yapılması gerekenler:  Aloe vera jelini alıp buzlukta dondurun. Ardından, yüzünüze, kollarınıza, sırtınıza veya nereniz yanıyorsa buzu oraya sürün. Cildinizi iyileştirmek ve acıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. -BrightSide-