Tavuklar borsa yolunda

İstanbul Ticaret Borsası 2002 yılında borsa kotundan çıkarılan beyaz et ve mamullerini yeniden kota almak için meclis kararı çıkardı

Tavuklar borsa yolunda

Kriz ve kuş gribi nedeniyle tüketim gerilediği için 2002’de İstanbul Ticaret Borsası (İTB) Meclisi kararıyla borsa kotundan çıkarılan beyaz et sektörü, geri dönüyor. İTB Meclisi sektörün yeniden borsa kotuna alınması için karar aldı.

Karar, Odalar Borsalar Birliği tarafından onaylanarak, Sanayi Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık imzasından sonra beyaz et yeniden borsada işlem görmeye başlayacak.

Vergi kaybı 123 milyon lira

İstanbul’da yılda 770 milyon liralık beyaz et tüketiliyor. Beyaz et borsa tesciline tabi olduğunda yüzde 2 stopaj (kaynağından vergi), binde 2 de tescil ücreti kesiliyordu.

Bu nedenle 2002 yılından bu yana devlet yılda 15 milyon 400 bin lira olmak üzere 123 milyon 200 bin liralık vergi gelirinden mahrum oldu.

Yılda 3 milyon 80 bin liralık tescil gelirinden olan İTB’nin kaybı da 24 milyon 640 bin liraya ulaştı.

2002 yılında gerekliydi

2002’deki kararı takdirle karşıladıklarını belirten İTB Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz, sektörün ihracat ve tüketimle büyük bir ivme yakaladığını belirterek, “Geri dönme zamanı geldi” dedi.

1990’da 3.8 kilo olan kişi başı beyaz et tüketiminin geçen yıl 17 kilograma ulaştığını belirten İslam Ali Kopuz, son yıllarda kırmızı et fiyatlarının anormal yükselmesi nedeniyle halkın beyaz ete yöneldiğini söyledi.

Kabusları geride kaldı

İslam Ali Kopuz, “Sektörün kuş gribi kabusunu savarak, olağanüstü bir işlev yüklenmesi, insanımız ve ülkemiz açısından sevindirici bir gelişmedir.

Sektörün Avrupa ve Rusya pazarına açılması da gurur kaynağıdır. Rusya’nın 500 bin ton beyaz et ithalatı için kapıları aralaması ve 6 büyük beyaz et firmamıza yetki verilmesi, sektörün geldiği başarılı noktayı ortaya koyması açısından önemlidir” dedi.

Haber: Ahmet Çelik

2