Tayland'da mağaradan kurtarılan çocuklar bugün hastaneden taburcu oldu

Tayland'da bir mağarada günlerce mahsur kaldıktan sonra geçen hafta kurtarılan 12 çocuk ve antrenörleri bugün hastaneden taburcu oldu. Genç futbolcular hastaneden çıktıktan sonra ilk kez kamuoyunun önüne çıktı

18 Temmuz 2018, Çarşamba 13:41 Son Güncelleme: 18 Temmuz 2018, Çarşamba 15:02
A A

Tayland'da bir mağarada günlerce mahsur kaldıktan sonra geçen hafta kurtarılan 12 çocuk ve antrenörleri hastaneden çıktıktan sonra ilk kez kamuoyunun önüne çıktı.

Yaşları 11 ile 16 arasında değişen çocuklar ve 25 yaşındaki antrenörleri, hastaneden taburcu edildikten sonra Chiang Rai kentinde düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın toplantısında, çocukların ve anternörün sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Wild Boar futbol takımının, basın toplantısına gitmek üzere hastaneden çıktıklarında gülümsedikleri ve futbol oynadıkları görüldü.

Ulusal çapında canlı yayınlanan basın toplantısına 45 dakikalık bir süre ayrıldı.

Psikologların gözden geçirebilmeleri için gazetecilerden sorularını önceden yollamaları istemişti.

Tayland hükümet sözcüsü Sunsern Kaewkumnerd, toplantı öncesi Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Bu basın toplantısını yapmamızın nedeni, basının onlara sorularını sorabilmesi, böylece daha sonra basın onları rahatsız etmeden çocukların normal hayatlarına dönebilmeleri" demişti.

VEFALI ÇOCUKLAR!

Mağarada'da 13 gün boyunca mahsur kalan 12 çocuk, kendilerini kurtarmaya çalışırken oksijen yetersizliğinden hayatını kaybeden Samarn Poonan adlı 38 yaşındaki Taylandlı dalgıcı unutmadılar. Hastaneden taburcu olan 12 çocuk, genç dalgıcın fotoğrafıyla basına poz verdiler.

ELON MUSK ÖZÜR DİLEDİ

Güney Afrikalı girişimci Elon Musk, Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerinin kurtarılması için hazırlattığı mini denizaltının, kurtarma operasyonunda yer alan bir dalgıç tarafından eleştirilmesi üzerine, dalgıca Twitter'da 'pedofil' dedi.

Elon Musk'ın, Tayland'da yaşayan bir İngiliz hakkındaki bu suçlaması tepki topladı. Musk tepkilerin ardından tweeti silerken, İngiliz dalgıç Vern Unsworth'un dava açmayı düşündüğü bildirmişti.

Çocukları bulan İngiliz dalgıçlara 'pedofil' diyen milyarder girişimci Musk ise, bugün bir özür yayınladı.

NE OLMUŞTU?

Tayland'ın kuzeyindeki Tham Luang Mağarası'nda gezintiye çıktıkları 23 Haziran'da suların yükselmesiyle mahsur kalan 'Wild Boars' futbol ekibi geçen hafta kurtarıldı.

Çocukları ve antrenörlerini mağaranın derinliklerinde bulmak 9 gün sürmüştü.

Operasyonu Tayland deniz komandoları ve dünyanın en iyi dalgıçlarından bazıları katılmıştı.

Mağaranın zorlu yapısı, hava şartları ve çocukların çocuğunun yüzme bilmemesi kurtarma operasyonunu zorlaştıran etkenlerdi.

Mağaradan çıkarılan çocuklar hastaneye götürülerek sağlık taramasından geçirilmiş, ardından müşahede altına alınmıştı.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;