'Tayyip Bey sinirli olduğunda...'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başlayan yolculuğunu anlattı. Erdoğan sinirli olduğunda ona bazen arkadaş gibi bazen de çocuğu gibi yaklaştığını ifade etti

26 Nisan 2015, Pazar 14:58
A A

Habertürk'e konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Erdoğan ile tanışma hikayesinden, aralarındaki samimiyete kadar pek çok şey anlattı.

AK Parti ile yolunuz nasıl kesişti?
2002 sonunda AK Parti hükümete geldi, Tayyip Bey çağırdı. Davos Dünya Ekonomik Forumu toplantısı için konuşma hazırlamamı istedi. O gün AK Parti'de çalışmaya başladım.

Tayyip Bey'le ilk nasıl tanışmıştınız?
Tayyip Bey il başkanıyken tanıştık. Yeni Zemin'de çalışıyordum, onunla röportaj yapmaya gittim.

Erdoğan ile nasıl bir ilişkiniz var?
Ben Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli danışmanı sayılırım. Sadece Tayyip Bey'e değil, genel başkan ve bakan danışmanlığı da yaptım. Tayyip Bey 2003'te Başbakan olunca birlikte çalışmaya başladık. Metin ekibinin sorumluluğunu üstlendim. Uzun bir süre birlikte çalıştık. Sabah evinden alıyordum, akşam bırakıyordum. Arabada birlikte oturuyorduk. Bu ilişki günün her saati sürüyordu.

Birebir yakınlık ne kadar sürdü?
Ben milletvekili olduktan sonra da devam etti. Tayyip Bey'den çok şey öğrendim. Büyük badireler atlattık, saldırılara maruz kaldık, kritik evrelerden geçtik. Kriz yönetimi yapmak, doğru kararı vermek zordur. Pek çok şeyi beraber göğüsledik. Örneğin, Galatasaray Stadı'nın açılışına gidiyorsunuz ve stat sizi protesto ediyor. Büyük bir sinirle oradan çıkıyorsunuz, ama arabada bir şeyler konuşmanız lazım...

Sinirli olduğunda nasıl yatıştırıyordunuz?
Bazen arkadaş gibi bazen de çocuğu gibi, kardeşi gibi yaklaşmanız gerekir. Duruma göre değişir.

Nasıl hitap ediyordunuz?
“Sayın Başbakanım” ya da “Efendim” diye hitap ediyordum. Samimi olsak da yine de bir mesafemiz hep olur. Ciddi biridir, ama bu sizinle makara yapmayacağı anlamına gelmiyor!

İnatçı mıdır?
İnatçı değil, fakat kararlıdır. Dinler ama sonuçta doğru olduğuna inandığını yapar.

Gün saatlerine göre enerjisi değişir mi?

Yok, Tayyip Bey'in enerjisi hiç düşmez, ama sabah daha ciddi meseleler, gece eve dönerken daha özel şeyler konuşulur.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;