'Tayyip Erdoğan'dan korkmuyorum'

CNN TÜRK'te yayınlanan ve Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına konuk olan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, AK Parti'ye sert eleştiriler yöneltti

Çarşamba, 25 Ağustos 2010 - 10:09

'Tayyip Erdoğan'dan korkmuyorum'

AK Partililerin yüzde 90'nının arabesk dinlediğini iddia eden Fazıl Say, Başbakan Erdoğan'ın da bale gösterisini izlemediğini savundu. Referandumda "hayır" oyu vereceğini açıklayan Say, "Tayyip Erdoğan'dan korkmuyorum" dedi.

Bir önceki gün ise Hakkı Bulut ve müzik yazarı Mehmet Tez'in konuk olduğu 5N1K programına telefonla bağlanan Say, 'arabesk yavşaklığı' polemiği ile ilgili açıklama yaptı.

Arabeskin bir başkaldırı olduğunu düşünmenin yanlış olduğunu söyleyen Say, bu müziğin maddiyatın ve bazı duyguların sömürülmesinden ibaret olduğunu dile getirdi. Her zaman erdemli olunamayacağını savunan ve 'arabesk yavşaklığı' sözleriyle cehaletin soylulaştırılmasını eleştirdiğini ifade eden ünlü piyanist:

"Yavşak kelimesi bir küfür değil, kültürü savunmak için küçümsemedir. Arabesk en büyük zararı Türk halk müziği ve Türk sanat müziğine vermiştir. Ve 30 yıldır yer gök arabesktir. Şevval Sam'dan Işın Karaca'ya kadar da bir çok sanatçı da arabesk klasikleri söylemektedir ve bu halka zararlıdır." diye konuşmuştu.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

Posta İnternet