TBMM Başkanı Çiçek'e tüzük kitapçığı fırlattı

TBMM'de düzenlenen törende yemin ederek mazbatasını alan Tayyip Erdoğan resmen cumhurbaşkanı oldu. Yemin töreni öncesinde CHP'li vekiller ile TBMM başkanı Cemil Çicek arasında gerginlik yaşandı

28 Ağustos 2014, Perşembe 15:10
A A

TBMM'de düzenlenen törende yemin ederek mazbatasını alan Tayyip Erdoğan resmen cumhurbaşkanı oldu.

Yemin töreni öncesinde CHP'li vekiller ile TBMM başkanı Cemil çicek arasında gerginlik yaşandı. CHP'nin usul tartışması açma istemesinin reddedilmesi üzerine CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay Cemil çiçek'e iç tüzük kitapçığı fırlattı.

"Altay'ın bu sırada "Meclis yasalara göre yönetilir dediği" duyuldu.

Selahattin Demirtaş, CHP grup başkanvekili Engin Altay'ın yemin töreni sırasında usül tartışmasını istemesi ve sonrasında CHP grubunun salondan ayrılmasını eleştirdi. Demirtaş yaşananların siyasi nezakete uygun olmadığını belirtti.

"CHP'li Engin Altay eleştirilere yanıt verdi. "Bu içtüzüğü fırlatmam benim demokratik tepki hakkımı kullanmamdır." dedi.

Erdoğan, Meclis'te, HDP ve MHP'lilerle selamlaştı. Yemin töreni sırasında Demirtaş, Erdoğan'ı alkışladı.

"AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise Engin Altay'ın Genel Kurul'da İç Tüzük kitapçığını fırlatmasını "AK Parti olarak şiddetle kınıyoruz. Bu iş planlayarak yapılmıştır." sözleriyle değerlendirdi.

Erdoğan'ın milletvekilliği ve başbakanlığının düşmesi üzerine, başbakanlığa vekaleten Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu getirildi.