TBMM Başkanı Şahin: Serbest güreş yapamıyorum

TBMM Başkanı Şahin: Serbest güreş yapamıyorum

18 Mart 2011, Cuma 15:04
A A

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, milletvekili aday adaylığı için başvurusunu yaptığını, adaylığına yetkili organlar ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın karar vereceğini, seçimlere kadar TBMM Başkanlığı görevinin devam edeceğini belirtti. Şahin, "(Milletvekili adaylığı sürecinde) TBMM Başkanlığı görevinin bana yüklemiş olduğu sorumluluğun bilinciyle de hareket etmeye özen göstereceğim" dedi.

Şahin, Antalya’nın ilk yörük yerleşim birimlerinden, merkez Döşemealtı ilçesine bağlı Akkoç köyünü ziyaret etti. Bir gazetecinin "İki yıla yakındır sizinle siyaset konuşamıyoruz ne zaman konuşacağız?" sözlerine karşılık Şahin, TBMM Başkanlığı görevinin seçimlere kadar devam edeceğini söyledi. Bu sürede Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’nde belirlenen sınırlar içerisinde hareket edeceğini, aynı zamanda bir siyasi partinin de mensubu olarak yeniden Antalya’dan aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu hatırlatan Şahin, adaylığına ilişkin kararı, partinin yetkili organları ve Genel Başkan Erdoğan’ın tayin edeceğini kaydetti. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aday olduğum sürede de Anayasa ve TBMM İçtüzüğü çerçevesinde çalışmalarımı yürüteceğim. Altını çizerek ifade diyorum ki aday olduğumda da Adalet ve Kalkınma Partisinin listesinden aday olacağım. Dolayısıyla böylesi bir siyasi yönüm de var ama TBMM Başkanlığı görevinin bana yüklemiş olduğu sorumluluğun bilinciyle de hareket etmeye özen göstereceğim."

Bir soru üzerine de Şahin, "Benim için zorlu bir süreç. Benden önce Meclis Başkanı olan arkadaşlarımız, benden önce seçim propagandalarını nasıl yapmışlar, onu araştırıyorum. Nasıl bir yöntem takip etmişler, onu araştırıyorum" dedi.

Siyasi çalışmalarında daha önceki dönemlerde çok rahat olduğunu dile getiren Şahin, şöyle devam etti:
"Geçmişte Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştım. Sporla o nedenle çok yakın ilgim var. Güreşte bir grekoromen, bir serbest güreş vardır. Grekoromen güreşte her yerden tutmak mümkün değildir. Ben şu anda bir noktada grekoromen güreş yapmak durumundayım. Serbest güreş yapamıyorum."

Bazı bakanlar gibi TBMM Başkanlarının da seçim süreçlerinde görevlerinden ayrılmasına ilişkin görüşlerini soran bir gazeteciye Şahin, böyle bir düzenlemenin bulunmadığını, geçmişte de Meclis Başkanlarının seçimlere katıldığını ancak ilgili yasaya göre, aday olduğu partilerin mitinglerine, teşkilat toplantılara katılamadığını söyledi.

-"POLEMİKLERE GİRMEM"-

Genel seçim süreci nedeniyle siyasi polemiklerin arttığının belirtilmesi üzerine Şahin, "Bu bu polemiklerin içerisinde yer almam. Almak da istemem" karşılığını verdi.

Cezaevinde bulunan Hanefi Avcı, Mustafa Balbay gibi isimlerin de milletvekili adaylığının gündemde olduğunu belirterek, "Bu isimler dokunulmazlık zırhı için mi aday oldular?" sorusu yönelten bir gazeteciye de TBMM Başkanı Şahin, şu yanıtı verdi:

"Adaylık şartlarını taşıyan her Türk vatandaşı, bir siyasi partiden, önce aday adaylığı, uygun görülürse adaylık için bu siyasi yarışta yer alabilir. Bu demokrasinin de bir gereğidir. Hatta erdemidir. Çünkü nihayet kimin milletvekili olacağına halk karar verecektir. Adaylık şartlarını taşıyan herkesin aday olmasının mümkün olacağını düşünüyorum. Bunu halk değerlendirir. Cezaevinde bulunan bir tutuklu, yargılama devam ederken milletvekili adayı olursa onun seçilip seçilmeyeceğine halk karar verir. Ben karar veremem ki... Ama geçmişte cezaevinde bulunup da milletvekili olarak parlamentoya girenler olmuştur. Hatta şu anda da parlamentoda da böyle bir milletvekili olduğunu biliyorum."

Şahin, "Türkiye ile ilgili 13 Haziran sabahı hayaliniz nedir?" sorusuna da gülerek "Haaa... İşte o zaman siyaset yapmış olurum" sözleriyle karşılık verdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;