TBMM Genel Kurulu'nda gerginlik

Darbe tartışmalarının yaşandığı Genel Kurul'da, birbirlerinin üzerine yürüyen AK Parti ve CHP'li milletvekillerini, diğer milletvekilleri ayırdı. BDP'li Sakık'ın "PKK'nın uyuşturucu ile mücadele ettiği, bütün dünyada biliniyor" sözlerine AK Parti ve MHP grup başkanvekilleri tepki gösterdi

04 Temmuz 2013, Perşembe 23:23
A A

 TBMM Genel Kurulu'nda "darbe" tartışması yaşandı.  Birbirlerinin üzerine yürüyen AK Parti ve CHP'li milletvekillerini, diğer  milletvekilleri araya girerek ayırdı.

Genel Kurul'da, CHP'nin Çorum olaylarıyla ilgili verdiği araştırma  önergesinin bugüne ele alınması önerisi görüşüldü. CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, bütün darbelere olduğu gibi  Mısır'daki darbenin karşısında olduklarını belirtti.

Çorum olayları öncesinde söylenen tahrik edici sözlerin bugün Gezi  Parkı olayları çerçevesinde yetkililer tarafından söylenenlerle benzerlikler  taşıdığını öne süren Köse, "Acılarımızı tazelemek için değil bir daha böylesine  acılar yaşanmasın diye unutmamak ve unutturmamak gerekir. Gerçek failleri ve  arkasında duranları bulup cezalandırmak için unutmamak ve unutturmamak gerekir.  Unutmayacağız ve unutturmayacağız" dedi.

Köse, Çorum'da bir parka İskilipli Atıf Hoca'nın isminin verilmesini  eleştirdi. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, gerçekten darbeye karşı  olanların "darbeye karşıyım ama" diyerek cümleye devam edemeyeceğini söyledi.

İskilipli Atıf Hoca'nın göstermelik mahkemelerle katledildiğini  belirten Can, onun isimini yaşatmanın, bir parka ismini vererek Çorum Belediye  Başkanı'na nasip olduğunu kaydetti. Can, darbelere zemin oluşturmak için faili  meçhul cinayetlerin oluşturulduğunu vurguladı.

CHP'li Köse, yeniden söz alarak "Hukukçular bilir, bir mahkemenin  verdiği karar ancak iadeyi muhakeme kararıyla ya da TBMM'nin alacağı af kararıyla  ortadan kaldırılabilir. İskiliple Atıf Hoca için ikisi de geçerli değildir. Onun  isminin parka verilmesi suçu ve suçluyu övmektir. Zamanı gelince  yargılanacaksınız" görüşünü savundu.

"Darbe" tartışması

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ramazan Can'ın konuşmasıyla ilgili  yerinden açıklama yaparken, AK Parti sıralarından darbelerle ilgili laf atıldı.  Altay, laf atan AK Parti'li milletvekiline "Terbiyesizlik yapma, ben konuşurken  müdahele etme" diye tepki gösterdi.

Bunun üzerine CHP ve AK Parti grubu milletvekilleri arasında itiş  kakış yaşandı. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut birleşime ara verdi.  Tartışma arada da devam etti. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile AK Parti  Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç birbirinin üzerine yürüdü.

Ardından CHP Bursa Milletvekili Kemal Ekinci ile AK Parti Grup  Başkanvekili Mustafa Elitaş, birbirlerinin yakalarından tuttu. Tartışmaya AK  Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Muzaffer  Baştopçu da katıldı. Baştopçu, CHP'li Akar'a "Bunu senin yanına bırakmayacağım"  diye bağırdı. Baştopçu'nun üzerine yürümek isteyen Akar'ı, CHP'li milletvekilleri  tutarak, dışarı çıkardı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile CHP İstanbul  Milletvekili Süleyman Çelebi de tartıştı. "Darbe yapanların Allah belisanı  versin" diyen Çelebi'ye Elitaş, "Versin" karşılığını verdi. Bunun üzerine  "Darbeden yararlananların da... Yeter artık" diye bağırdığı duyuldu.

Tartışan milletvekillerini diğer milletvekilleri ayırarak Genel  Kurul'dan dışarı çıkardı.

"Terör örgütünü övmek milletvekiline yakışmaz"

Aranın ardından önerge üzerinde BDP grubu adına söz alan Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Mısır'da darbe olduğunu, bazı şahsiyetlerin postal  seslerinden devrim yaratmaya çalıştığını söyledi.

Sakık, "Askeri darbeden devrim  yaratılır mı? Biz, dünyanın neresinde olursa olsun, amasız lakinsiz şekilde  darbecilere karşıyız. Her darbeci alkçaktır. Ülkemizde de yapanlar alçaktır"  dedi. Barış  görüşmeleri sürerken, karakol yapılamayacağını; köy korucu  kadrosu tahsis edilemeyeceğini; havadan kontrollerin yapılamayacağını öne süren  Sakık, "Başbakan iki kelimeyle 'barış görüşmeleri devam ederken karakol yapımları  asla olmayacak' dese ülkedeki iklim değişir" diye konuştu.

Lice'deki olayların uyuşturucuyla bağlantısının kurulduğunu belirten  Sakık, "El vicdan. PKK'nın uyuşturucu ile mücadele ettiği bütün dünyada  biliniyor. Avrupada aileler bu konuda minnettarlıklarını ifade ediyorlar. Bu  konuda bir bağlantı bulursanız ben milletvekilliğinden istifa etmeye hazırım.  İftira ve yalanlarla bu iş yürümez" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, yerinden söz alarak, "Bir terör  örgütünü burada övmek hiçbir milletvekiline yakışan bir hareket değildir, terör  örgütünü övenleri şiddetle kınıyorum" diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, PKK'nın uyuşturucu, insan ticareti  yaptığıyla ilgili hükümler olduğunu belirterek, "PKK'yı Meclis kürsüsünden kimse  aklamaya kalkmasın" dedi.

Sırrı Sakık'ın "PKK'nın benim övgülerime ihtiyacı yok. PKK siyasi bir  harekettir" sözleri milletvekillerinin tepkisine yol açtı.

CHP'nin önerisi kabul edilmedi.


Daha sonra "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik  Yapılmasına Dair Torba Teklif"in görüşmelerine geçildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;