TBMM tarihinde bir ilk

Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihinde ilk kez 'boykot' ile açılacak

23 Haziran 2011, Perşembe 17:41
A A

BDP kökenli bağımsızlar  Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını protesto için, TBMM’deki yemin törenine katılmayacak. Böylelikle 28 Haziran günü TBMM’de 550 yerine 514 milletvekili yemin edecek.

Geçmişte hastalık ya da yurtdışında bulunma gibi sebeplerle, milletvekillerinin rötarlı olarak yemin ettikleri dönemler yaşanmıştı. Ancak TBMM ilk kez ‘’ Yemin boykotuna’’ sahne olacak. Anayasa’da milletvekillerinin andiçerek göreve başlayacakları hükmü yer alıyor. 

BOYKOTTA YAPTIRIM BELLİ DEĞİL

Boykot durumunda ise nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda açıklık bulunmuyor.  Yemin etmeyen milletvekili fiilen bu sıfatı kazanamayacak ve maaş, diplomatik pasaport gibi özlük haklarını da alamayacak.

Yemin etmeyen ve TBMM’ye gelmeyen milletvekillerinin akıbeti ile bu tavrın siyasi sonuçları ise yeni seçilecek  Meclis Başkanı ve TBMM Başkanlık Divanı’nın kararına bağlı olacak.

Açık hüküm olmaması nedeniyle, süreç Divan’ın çizeceği yol haritasına bağlı olacak.  Bağımsızlar yemin etmemeleri nedeniyle  BDP’ye katılıp grup da oluşturamayacak. Komisyon çalışmalarına katılamayacak.
 
5 KEZ GELMEZLERSE...

Bağımsızlar yemin etmezse, bu durumda TBMM Başkanlık Divanı içtihat niteliği taşıyacak bir karar vermek durumunda kalacak. Anayasa’daki devamsızlık hükmü işletilirse bir ay içinde 5 kez genel kurula katılmayanların üyeliği en az 276 oy ile  düşürülebilecek.

İSTİFALARIN KABULÜ İÇİN DE 276 GEREKİYOR

Anayasa uyarınca ara seçime gidilebilmesi için de en az 28 sandalyenin boşalması ya da bir il veya seçim çevresinin TBMM’de üyesinin kalmaması gerekiyor. Devamsızlık yaptırın üyeliği düşürülürse 35 sandalye boşalacağı için 3 ay içinde ara seçim zorunlu olacak. Bu süreçte bağımsızların istifası gündeme gelirse kararı yine TBMM Genel Kurul’u verecek. İstifaların kabulü için de en az 276 oy gerekiyor.

GAZETEPORT

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;