TDK'dan 'Müsait' açıklaması

Türk Dil Kurumu'nun internet sitesinde yer alan sözlükte yer alan 'Müsait' kelimesinin anlamı tepkilere neden olmuştu. TDK, açıklama yaptı

11 Mart 2015, Çarşamba 14:21
A A

TDK Başkanı Kaçalin, "müsait" kelimesinin tepkilere neden olan karşılığının 30 yıldan fazla bir süredir sözlükte olduğunu söyledi. Açıklamaya göre, toplanacak Sözlük Kurulu kelimenin anlamını yeniden değerlendirecek. TDK'dan, "müsait" tepkilerine yanıt geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, kadına yönelik "ayrımcılık" içerdiği için eleştirilen ifadelerin 1983 yılından beri tdk'nın sözlüğünde yer aldığını söyledi. Kaçalin, "1945'te ilk sözlüğü bastık. 7.baskıda 1983'te sözlüğe girmiş ve 30 senedir var bu ifade. İnternette olan ile basılı olan farklı olamaz" diye konuştu.

Tartışma üzerine Sözlük Kurulu'nun toplanacağını ve "müsait" sözcüğünün anlamının yeniden değerlendireceğini belirterek şöyle devam ett: "Halk ne diyor, neyse biz onu tespit ediyoruz. Yanlış tespit ettiysek düzeltiriz. Yok bizim tespitimiz doğruysa öyle kalır. Yıllara göre sözcüklerin anlamı değişebilir."

Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde "müsait” kelimesinin karşılığına “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)” yazılması tepkilere neden omuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;