TEB'den kuyumcuya özel kredi paketi

TEB, imalat, ihracat, toptan ve perakende satış yapan kuyumculara 3 ayda bir faiz ödemeli, maksimum 1 yıl vadeli Altın Kredisi sunuyor

29 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

DİĞER MADENLERDEN FARKLI

TEB Altın Bankacılığı Yöneticisi Selami Erten, altını diğer madenlerden ayıran en önemli özelliğinin hem mal hem de para olarak kullanılabilmesi olduğunu söyledi. Altının, batı ülkelerinde takı olarak rağbet görmeye devam ettiğini belirten Erten, para piyasalarının henüz gelişmediği doğu toplumlarında da hem aksesuar hem de yatırım aracı olma özellliğini koruduğunu anlattı. Erten, batı ülkelerinde daha çok 8,10,14 ayar altın ürünlerinin, doğuda ise 18 ve 22 ayar altının talep edildiğini dile getirdi.

HER DÖNEM İLGİ GÖRÜYOR

Selami Erten, her donem ilgi gören altının Anadolu’da sarraflık ve kuyumculuk mesleğini ortaya çıkardığını, Türkiye’nin önemli bir altın ticareti merkezine dönüştüğünü söyledi. TEB’in sadece kuyumculuk sektörüne özel ‘Altın Kredisi’ ürününü sunduğunu belirten Selami Erten, “Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren imalat, ihracat, toptan ve perakende satış yapan kuyumculara minimum 1 kg, 3 ayda bir faiz ödemeli, maksimum 1 yıl vadeli altın kredisi sunuyoruz” diye konuştu.

İHRACATTA AVANTAJ SAĞLIYOR

Bu ürünle firmaların temel girdileri olan altını rakipleri ile aynı şartlarda uluslararası fiyatlardan alarak ihracatta rekabet şansı yakaladığını belirten Selami Erten, “Altın kredisi kullanan firmalar uluslararası altın piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilenmeden güvenle faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Ayrıca sektörün en büyük sıkıntısı olan kayıt dışılıktan kayıt içine girerek çalışma imkanı bulabiliyor, mali verilerine gerçek güçlerini yansıtarak büyümelerini sürekli hale getirebiliyorlar” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.