Tecavüzcü profesör her yerde aranıyor

Tecavüz'den 6 yıl hapse çarptırılan Prof. Astarcıoğlu'nun 'alıkoymak'tan beraatine ilişkin kararı Yargıtay bozdu. Polis, ortadan kaybolan Prof. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu'nun peşinde

Tecavüzcü profesör her yerde aranıyor

4 YIL ÖNCE ŞİKAYETÇİ OLDU

İzmir’de yaptığı karaciğer nakilleriyle Türkiye genelinde otorite olan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu’nun daha önce aynı nakil grubunda görev yaptığı Dr. G.A.Y. arasındaki ilişki 2005 yılında davalık oldu. Adli Tıp Kurumu’ndan darp ve tecavüz raporu alan Dr. G.A.Y., savcılığa başvurup Prof. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu’nun kendisine birkaç kez tecavüz ettiğini, evinde alıkoyduğunu ve dövdüğünü iddia etti.

BANYODA, YATAKTA, KORİDORDA

Profesör hakkında ‘zorla cinsel ilişkiye girmek ve alıkoymak’tan 4. Ağır Ceza’da 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Dr. G.A.Y. şöyle dedi: “Prof. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu ile aramızdaki duygusal ilişki 4 ay sürdü. Olay akşamı evine gittiğimde alkol alıyordu. Benimle oral ilişkiye girmek istedi. Kabul etmeyince bana tokat attı. Banyoya gittiğimde bana saldırıp tecavüz etti. Kaçmak istedim, bu kez beni yatak odasına götürüp tecavüz etti. Yeniden kaçmaya kalktığımda koridorda tecavüz etti. Sonra da susmam için tehdit etti.”

‘RIZASIYLA İLİŞKİYE GİRDİK’

“G.A.Y. ile rızasıyla ilişkiye girdik” diyen Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu, ‘tecavüz’den 6 yıl 9 ay hapse çarptırlıp, ‘alıkoymak’tan beraat ettirildi. Dr. G.A.Y. temyize başvurdu. Yargıtay, ‘tecavüz’ cezasını onadığı, ‘alıkoymak’tan beraat kararını bozduğu Prof. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu’nun 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına hükmetti. Polis, hastaneden rapor alıp ortadan kaybolduğu belirlenen ve yurtdışına çıkma yasağı konulan Prof. Hüseyin Astarcıoğlu’nu her yerde arıyor.

Nesrin COŞKUN/DHA