Tecavüzcülere 15 yıl hapis

Tecavüzcülere 15 yıl hapis

08 Ekim 2009, Perşembe 11:01
A A

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi’nde, 16 yaşındaki H.B.'yi silah zoruyla kaçırıp 2 gün tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanan 9 sanıktan 5'ine 17, 2'sine 15'er yıl ağır hapis cezası verildi. 1 sanık için beraat kararı verilirken, yargılama sürecinde ölen diğer sanık hakkındaki dava düşürüldü. H.B.'yi fuhuşa teşvik ettiği ve aracılık ettiği öne sürülen A.K. adlı kadına da 5 yıl hapis cezası verildi.
Cumhuriyet Savcısı Hacı Aykut Aydın’ın hazırladığı iddianameye göre, Çaycuma'da oturan A.K. adlı kadın tarafından fuhuşa teşvik edilerek erkeklere pazarlanan H.B., 24 Eylül 2006 tarihinde S.Y., M.G., S.K., E.K. ve A.E. tarafından silah soruyla bir otomobile bindirildi. Kaçırılarak Filyos Irmağı kenarına götürülen H.B.'ye E.K., S.Y. ve S.K. tecavüz etti. Bu kişiler daha sonra H.B.'yi arkadaşları E.Ü.'nün evine götürdü. Burada da E.Ü., M.G., A.E., H.K., E.S. ve G.K., 2 gün içinde defalarca tecavüz etti.
Bu kişilerin 2 gün sonra ilçe merkezinde bıraktığı H.B., aynı gün polise giderek şikayette bulundu. Çaycuma Devlet Hastanesi'ne götürülen H.B.'nin sol göz altında morluk, cinsel organında zorlanmaya bağlı kızarıklık tespit edilirken, 9 kişi ile onu fuhuşa teşvik ettiği iddia edilen A.K. gözaltına alındı. İfadeleri alınan bu kişiler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Zonguldak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın son duruşmasına H.B.'nin avukatı ile, sanıklardan M.G. ve S.Y. ile diğer sanıkların avukatları katıldı. Mahkeme heyeti sanıklardan M.G., S.K., E.K., S.Y. ve E.Ü.'ye, ‘Hürriyeti kısıtlamak' suçundan 5'er, ‘Cinsel istismar' suçundan da 12'şer olmak olmak üzere toplam 17'şer yıl hapis cezası verdi. E.S. ve G.K. adlı sanıklara aynı suçlardan toplam 15'er yıl ağır hapis cezası verildiği açıklandı. Sanık H.K. hakkında yeterli kanıt bulunamadığını göz önüne alarak beraat kararı veren mahkeme, yargılama sürecinde ölen A.E. hakkındaki davayı da düşürdü.
H.B.'yi fuhuşa teşvik ettiği ve bu yolu kolaylaştırmak ve bu amaçla barındırmak, fuhuşa aracılık etmekle suçlanan A.K.'ye de 5 yıl hapis cezası verildi.
Mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan sanıklardan duruşma salonunda bulunan M.G. ve S.Y.'nin tutuklanmalarına karar verirken, diğer sanıklar hakkında ise yakalanma emri çıkardı. M.G. ve S.Y., tutuklandı.

Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;