Prof. Dr. Derin Kösebay

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2016/09/03/8062590.jpg

Tedaviye gerek kalmayabilir

Salı, 16 Nisan 2013 - 05:00

Human Papilloma Virüs’ün yani HPV’nin 150’ye yakın çeşidi var. Genital organlarda siğil olarak ortaya çıkan HPV’nin bazı tipleri kansere neden oluyor. Eğer düşük riskli gruptaki virüslerden kaptıysanız tedaviye gerek kalmadan iyileşebilirsiniz ama yine de doktora başvurun

Polikistik over var anne olabilir miyim?

1 yıldır evliyim. 2 ay önce polikistik over teşhisi konuldu, ilaç kullanmaya başladım. Bu ilaç hastalığımı geçirir mi? Bir de polikistik over tedavi edilebilir bir hastalık mı? Çocuk sahibi olmaya engel mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, polikistik over tedavi edilebilen bir hastalık mı? Cevabı hem evet hem hayır. Evet, polikistik over’de görülen şikayetleri düzeltebilmek mümkün (mesela adetler düzene sokulabilir, tüylenme azaltılabilir, kilo kontrol edilebilir, yumurtlama sağlanabilir) ama ilaç kullanıldığı sürece. İlaç bırakılınca çoğu kere şikayetler geri gelir. Gebelik olursa, sıkıntıların çoğu uzun süre ilaç kullanmayı gerektirmeyecek seviyede düzelebilir. Polikistik over’li bir kadın gebe kalabilir mi? Cevabı, evet. Ama tedavi ile. Bu tedavide zaman zaman zorlanılsa da gebelik sağlanabilir.

[[HAFTAYA]]

HPV kendiliğinden geçer mi?

36 yaşındayım. HPV virüsü kendiliğinden geçer mi? 5 ay önce HPV virüsü ile aldığım siğillerim vardı. Ama yok oldu. Bu mümkün mü? CEVAP Sevgili okuyucumuz, HPV’nin 150’ye yakın tipi var ve bunların içinde 15 tip kansere neden olabiliyor. Bu yüksek riskli HPV tiplerinin bile yaptığı değişikliklerin büyük kısmı geriliyor. Ama bir kısmı kalıcı hale geliyor ve hastalığın ilerlemesine neden oluyor. Hastalık tedavi edildikten sonra 1 sene kadar o kişi virüsle tekrar karşılaşmazsa büyük olasılıkla bağışıklık sistemi virüsü tamamen ortadan kaldırabiliyor. Düşük riskli gruptaki HPV virüslerinin kendiliğinden (tedavi edilmesine gerek kalmadan) geçmesine daha sık rastlıyoruz. Okuyucumuzun siğilleri de bu nedenle kendiliğinden geçmiş olabilir, sevgiler.

Ara versem olur mu?

26 yaşındayım, 4 yıldır evli, bir çocuk annesiyim. Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Bir hafta oldu, ilacı bıraktım. Acaba ne yapmam gerekiyor? Bir ay ara verip diğer ay aynı şekilde devam etsem olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, eğer bir gebelik problemi yaşamayacağınıza eminseniz (Yani dikkatle korunmanız gerekiyor) bir süre bekleyin ve göreceğiniz normal adetin ilk günü ilacı kullanmaya tekrar başlayın.