Tek kullanımlık şifreli kredi kartı

Visa Europe ve Yapı Kredi, tek kullanımlık şifre üreten kredi kartı "Visa World Pin Kart"ı hizmete sunmak için işbirliğine gitti

02 Şubat 2010, Salı 14:43
A A

Arka yüzünde 10 rakamdan oluşan bir klavye ve küçük bir LED ekran bulunan, 3 yıl civarında şifre tasarlayacak kadar pil ömrüne sahip Visa World Pin Kart, tüketicilerin pin kodunu ekrana girmesiyle ek bir cihaza gerek kalmadan tek kullanımlık şifre üretebilme özelliğine sahip.

Kartın, sadece ödeme sürecinde değil, tüm şube dışı bankacılık hizmetlerinde ve online işlemlerde de ek güvenlik sağlaması hedefleniyor. Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, kartın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de bu uygulamayı ilk kez Yapı Kredi Bankası ile gerçekleştirdiklerini, buradaki pilot çalışmanın ayrıca Avrupa’da en büyük pilot çalışma olma özelliği taşıdığını söyledi.

"CodeSure" adı verilen bu teknolojinin dünyada ilk defa Visa tarafından bir kartın içine entegre edildiğine işaret eden Kurak, söz konusu teknolojiyle Visa kartların ek bir cihaza gerek kalmadan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönetmeliğiyle 1 Ocak 2010 itibarıyla yasal zorunluluk olan internette tek kullanımlık şifre üretebildiğini ve tüketicilere daha güvenli işlem yapma olanağı sağladığını vurguladı.

PİLOT UYGULAMA NİSAN'DA BAŞLIYOR

Yapı Kredi Perakende Bankacılık Yönetimi Kredi Kartları Pazarlama Direktörü Serkan Ülgen de, Türkiye’de ilk kredi kartını 22 yıl önce Yapı Kredi’nin çıkardığını hatırlatarak, Visa World Pin Kartın tüm World kart özelliklerini, hizmetlerini ve kampanyalarını kapsayacağını, ek olarak bir güvenlik katmanı daha oluşturacağını ifade etti.

Visa World Pin Kartın pilot uygulamasına nisan ayında başlayacaklarını ve yılın ikinci yarısının başında ticari tanıtımını yapmayı planladıklarını belirten Ülgen, ticari tanıtımın ardından ilk yılın sonunda 20 bin karta ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;