Tek testis kısırlığa neden olur mu?

Tek testis kısırlığa neden olur mu?

30 Eylül 2009, Çarşamba 15:10
A A

Tek testisli olmak dünyanın sonu değil. Bu durum kısır olacağınız ya da erkeklik fonksiyonlarınızda bir sorun yaşayacağınız anlamına gelmiyor. Böyle durumlarda diğer testis biraz daha büyüyor ve olmayanın görevlerini de üstleniyor.

SORU: Tek testis kısırlığa neden olur mu?

Tek testise sahibim, sadece sol testisim var. Kısır olma ihtimalim var mı? Tek testisli olmak ileride sağlık problemlerine neden olur mu?

CEVAP: Tek testisli olmak kısırlık ya da erkeklik fonksiyonlarında bir sorun anlamına gelmez. Diğerinin yokluğunda genellikle hafif bir büyüme gösteren tek yumurta diğerinin de fonksiyonlarını üstlenir. Spermiyogram tetkiki ile kısırlık açısından daha anlamlı bir değerlendirme yapılabilir.

SORU: Sperm hareketi zayıfmış

Benim sorum şu: Yapılan tahliller sonucunda sperm hareketlerinin zayıf olduğu çıktı. Tedavisi ne şekilde yapılır? İleride çocuğumun olmasını engeller mi? Bir de varikosel hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP: Spermlerin hareketliliğini artırdığı kesin olarak ortaya konulmuş bir ilaç mevcut değil. Bazı ilaçlar hormon seviyeleri uygun kişilerde sperm sayısını arttırabiliyor. Hareket azlığı, varikosel veya kanallardaki bazı sorunlardan olabilir. Yapılan tahlilin bu konuda uzman bir merkezde yapılmış olması önemli. Varikoseliniz var ise muayene ile saptanır ve sadece hareketlilik düşük ise yapılacak mikrocerrahi operasyondan büyük ihtimal ile faydalanırsınız.

SORU: Yabancı bir kadınla ilişkiye girdim ama... 2 yıllık evliyim. Bugüne kadar herhangi bir cinsel sorunum yoktu. Birkaç gün önce yabancı bir kadınla korunmasız olarak ilişkiye girdim. Şimdi eşime karşı hiçbir tepki duymuyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP: Tamamen psikolojik bir durum olduğu anlatımınızdan belli. Muhtemelen mikrop kapmış olmaktan ve bunu eşinize bulaştırmaktan korkuyorsunuz. Bu hatayı tekrar yapmayın, 15 gün kadar eşinizle prezervatif kullanarak beraber olun. Bu sürenin sonunda bir üroloji uzmanına başvurmanız sizi rahatlatacaktır.

SORU: Kısır olur muyum?

17 yaşındayım. 2 yıl önce testislerimdeki ağrıdan dolayı doktora gittim. Bana sol testisimde dönme olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Hemen ameliyat oldum fakat şimdi sol testisim diğerinden küçük. Acaba bu ileride sorun çıkartır mı? Kısırlık yapar mı?

CEVAP:Gerçekten testiste dönme oldu ise bu ameliyatın ilk birkaç saatte acilen yapılması şarttır, daha geç yapılır ise faydası olmaz, o testis küçülür, sperm ve hormon üretme fonksiyonlarını kaybeder. Bu durumda diğer testis biraz büyüyerek durumu dengeler ve herhangi bir sorun olmaz. Fakat kısırlık hakkında kesin bilgi sahibi olmak için en azından bir sperm testi yaptırmalısınız.

Ürolog Doçent Doktor Teoman Kadıoğlu

doktor@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;