'Tekel işçileri üşümüyorsa biz de üşümüyoruz'

Ağrı Dağı'nda zirve yapan ODTÜ'lü öğrenciler, Tekel işçilerine destek pankartıyla poz verdi

04 Şubat 2010, Perşembe 14:40
A A

Ağrı Dağı'na kış tırmanışı yapan ODTÜ'lü dağcılar, 5 bin 137 metre yükseklikteki doruktan Tekel işçilerine mesaj gönderdiler. Karlı zirveye çıkmanın sevincini yaşayan 20 dağcı, "Tekel işçileri üşümüyorsa, biz de üşümüyoruz" pankartı açtı.

Ankara'dan Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine gelen öğrenci ve eski mezunlardan oluşan Orta Doğu Teknik Üniversitesi dağcıları, 1 Şubat günü Çevirme Köyünden Ağrı Dağına kış tırmanışına başladılar.

7 SAATLİK ZORLU TIRMANIŞ

Kış koşullarına uygun malzeme kullanan 22 dağcı, ilk gün deniz seviyesinden 3 bin 200 metre yükseklikte, ikinci gün ise 4 bin 200 metre yükseklika çıkarak kamp yaptı. Kar kalınlığının bir metreden fazla olduğu Ağrı Dağında 2 Şubat günü 7 saat süren zorlu tırmanış sonunda dağcılardan 20'si saat 14.00'te Türkiye'nin çatısına çıkma başarısını gösterdi.

Yüksek irtifada oluşan sağlık sorunları nedeniyle iki dağcının çıkamadığı zirvede sevinçle birbirlerini kutlayan dağcılar, Tekel işçilerinin direnişine destek vermeyi ihmal etmediler.  "Tekel işçileri üşümüyorsa, bizde üşümüyoruz" diyerek dayanışma örneği gösteren ODTÜ'lü dağcılar, zirve başarısını ölümsüzleştiren fotoğraf çekiminden sonra inişe geçtiler.

HER YIL DÜZENLİYORLAR

ORDOS Derneği ve ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu üyesi 22 sporcudan oluşan ODTÜ ekibinde idari sorumluluğu Alper Kavran, teknik sorumluluğu ise Serhan Poçan üstlendi. Türkiye'nin doruğunda bulunmaktan mutlu olduklarını anlatan Serhan Poçan, "Ağrı Dağı tırmanışı hemen hemen her yıl düzenleniyor. Etkinliğe hem mezunlar hem de öğrenciler katıldı. Kar, buz, şiddetli soğuk ve rüzgara ragmen, 20 sporcu zirve yaptı. Türkiye'nin zirvesinden Tekel işçilerine mesaj göndermek ve onlarla dayanışma içinde olmaktan dolayı da mutluyuz" dedi.

Kadir SABUNCUOĞLU/ (DHA)
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;