Teknopark 1000 şirkete ev sahipliği yapacak

Üniversite, kamu ve özel sektör işbirliğiyle Türkiye'nin teknoloji üssü olması planlanan 'Teknopark İstanbul'da, 1000 firma havacılık, denizcilik ve savunma sanayiine ileri teknoloji üretecek

Teknopark 1000 şirkete ev sahipliği yapacak

2011'DE FAALİYETE GEÇECEK

Tamamlandığında Türkiye’nin, birkaç yıl içinde de Avrupa’nın teknoloji üssü olması hedeflenen ‘Teknopark İstanbul’ için geri sayım başladı. 1000 firmanın yer aldığı, havacılık, denizcilik ve savunma sanayisine ileri teknoloji üretme amacıyla oluşturulan proje, üniversite ile özel ve kamu sektörünü bir araya getiriyor. Sabiha Gökçen Havalimanı bitişiğinde, 250 hektarlık alana inşa edilecek olan Teknopark İstanbul, 2011’de faaliyete geçecek.

1 MİLYON LİRA SERMAYE

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ticaret Üniversitesi, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri AŞ (HEAŞ) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) işbirliğiyle oluşturulan projede, STM’nin yüzde 45, İTO’nun ise yüzde 40 payı bulunuyor. Teknopark’ın 1 milyon lira sermayeyle kurulacağını aktaran İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO olarak projeye 50 milyon liralık kaynak ayırdıklarını söyledi.

10 YIL VERGİ MUAFİYETİ

Vecdi Gönül, buradaki çalışmaların, Türkiye’nin kendi uçağını yapması hedefine katkı sağlayacağını, TÜBİTAK’la da bu yönde çalıştıklarını kaydetti. Bakan Gönül, Teknopark İstanbul’da faaliyet gösterecek şirketlerin vergi muafiyeti hakkından da faydalanacağını belirtti.

691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na göre, teknoparklarda yeni teknoloji üreten firmalar, 10 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutuluyor.