Tekrarlayan düşüklere akupunkturlu çözüm

Uzak Doğu ülkelerinde 3 bin yıldan bu yana uygulanan akupunkturla tedavi yöntemi, tekrarlayan düşük geçiren anne adaylarının da umudu oldu

23 Eylül 2017, Cumartesi 17:40
A A
Kadın Doğum, Tüp Bebek ve Medikal Akupunktur Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tekrarlayan düşük geçiren anne adaylarının akupunktur sayesinde düşük geçirme risklerinin azaldığını söyledi. 

Akupunkturun Uzakdoğu’da 3 bin yıldan beri uygulanan bir tedavi biçimi olduğunu belirten Doç. Dr. Hakan Çoksüer, yöntemin herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını belirterek şunları söyledi:

TEDAVİYE KATKI SAĞLIYOR

“Ülkemizde yeni yeni akupunktur tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. 3 ya da daha fazla düşük geçiren hastalara biz tekrarlayan düşükler diyoruz. Bunun birçok nedeni var, genetik sebeplerden tutun pıhtılaşma faktörlerine kadar, şeker hastalığı, normal hormonal bozukluklara bağlı olarak sık gördüğümüz bir hastalıktır. Ancak bunların tedavilerine baktığımızda sınırlı tedavilerinin olduğunu görüyoruz. Son yıllarda yapılan çalışmalara bakıldığında akupunkturun tekrarlayan düşük geçiren hastalarda önemli derecede tedaviye katkı sağladığı görülüyor.”

FAYDASI NELER?

Akupunkturun stresi azalttığını söyleyen Doç. Dr. Hakan Çoksüer, “Kadınların hormon dengesini, yumurtlama hormonlarını düzenleyerek yumurtaların kaliteli bir şekilde gelişmesini sağlayabiliyor. Özellikle rahmin kanlanmasını artırarak bebeğin daha iyi bir şekilde rahme tutunmasına ve bağışıklık sistemini düzenleyerek bebeğin iyi bir şekilde beslenmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle akupunkturu gebe kalmadan önce düşükleri fazla olan anne adaylarına uyguluyoruz ve tedavi yöntemi olarak kullanıyoruz” dedi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;