Teksas askeri üssünde katliam: 13 ölü

ABD'nin en büyük askeri karargâhı olan Teksas'taki Fort Hood Askeri Üssü'nde bir yüzbaşı dehşet saçtı

Teksas askeri üssünde katliam: 13 ölü

ABD dün yeni bir katliamla sarsıldı. Ancak bu kez katliam okul veya sivil bir mekânda değil ABD’nin en büyük askeri karargâhı olan Teksas’taki Fort Hood Askeri Üssü’nde yaşandı

YARALI ELE GEÇİRİLDİ

Katliam, Irak’a gidecek olan Amerikan askerleri için düzenlenen tören sırasında meydana geldi. Malik Nadal Hasan adlı yüzbaşı elindeki iki tabancayla tören yerine gelerek çevreye ateş açması sonucu 13 asker yaşamanı yitiriken, 30 asker de yaralandı. Saldırıya yapılan müdahale sonucunda Yüzbaşı Hasan olay yerinde yaralı olarak etkisiz hale getirildi. 

Üs sözcüsü Korgeneral Bob Cone, saldırıdan sorumlu tutulan Binbaşı Malik Nadal Hasan’ın daha önceki açıklamalardakinin aksine ölmediğini, yaralı olarak  yakalandığını ve halen gözaltında bulunan sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Cone, "Soruşturma halen sürüyor, ancak ilk tespitlerimize göre ateş eden sadece bir kişi. O da ölmedi ve şu anda gözaltında" dedi.

Hasan’a birden fazla kurşunun isabet ettiğini belirten Cone, saldırganın daha önce öldüğü yönündeki açıklamanın nedenini bilemediğini ifade etti.

İNTİHAR BOMBACILIĞI TEHDİDİ

Öte yandan, orduda psikiyatrist olarak çalışan Hasan’ın internet yazışmalarında intihar bombacılığı ve benzeri tehditlerin dile getirilmesi nedeniyle yaklaşık 6 ay önce yetkililerin dikkatini çektiği bildirildi.

Hasan’ın 6 yıldır Washington’daki Walter Reed Ordu Tedavi Merkezi’nde görevli olduğunu belirten yetkililer, buradaki performansından memnun olunmaması nedeniyle temmuz ayında Fort Hood’a transfer edildiğini söyledi.

Daha önce ise, Hasan’ın denizaşırı göreve gideceği için üste bulunduğu ileri sürülmüştü. Birlikte çalıştığı arkadaşlarına göre Hasan, Başkan Barack Obama’nın Afganistan ve Irak’taki askerleri geri çekeceğini umuyor, savaştan yana olan arkadaşlarıyla tartışmalarında da bu yöndeki fikrini şiddetle savunuyordu.

NEDEN YAPTIĞI BİLİNMİYOR

40 yaşlarında, psikolog veya psikiyatr olduğu bildirilen Yüzbaşı Hasan’ın neden bu eyleme giriştiği ise henüz aydınlığa kavuşmadı.  

Olay üzerine bir açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, katliam nedenini ortaya çıkarmak için Amerikan yönetimi, Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ortaklaşa soruşturma başlattığını bildirdi. “İşin en acı tarafının saldırının bir askeri üste meydana gelmiş olmasıdır” diyen Başkan Obama, Amerikalılardan, “Bizim hayatımız için hayatlarını feda eden kişiler” olarak tanımladığı askerlere dua etmelerini istedi. 

50 bin kişilik Fort Hood Askeri Üssü’nün ABD’nin en büyük askeri üssü olduğu ve Amerikan askerlerinin göreve gitmeden önce burada işlemlerinin yapıldığı, aynı üste Irak ve Afganistan’da görev yapan askerlerin rehabilitasyonunun yapıldığı yer olarak biliniyor.