Telekulak'ta 2 kritik karar

Yargı, telefonların dinlenmesi konusunda iki kritik karara imza attı

07 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

SİNCAN'DAN GERİ DÖNDÜ
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, emniyet ve MİT’in (Milli İstihbarat Teşkilatı) Türkiye genelindeki iletişimi izlemesine olanak sağlayan mahkeme kararlarıyla kendisinin de dinlendiğini belirterek şikayette bulunmuş ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı vermişti.

Eminağaoğlu’nun itirazını değerlendiren Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, savcılığın iddiaları incelemesi gerektiğine hükmetti.

'HAKİMİN TAKDİR YETKİSİ'

Adalet Bakanlığı’nın hakkında soruşturma açtığı Osman Kaçmaz’ın da mahkeme kararıyla telefonlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, ikinci başvurusunda ise bazı hâkim ve savcıların telefonlarının dinlenmesi kararı veren sulh ceza hakimleri ve Adalet Bakanlığı başmüfettişlerinin cezalandırılmasını istemişti.

Adalet Bakanlığı, başmüfettişlerle ilgili talebi Teftiş Kurulu Başkanlığı’na iletti, hâkimler hakkında işlem yapılmasına yer olmadığı hükmüne vardı. Bakanlığın kararında, yargı mensupları için dinleme kararı verilmesi ‘hâkimin takdir yetkisi’ olarak nitelendirildi.

Gökçer TAHİNCİOĞLU

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;