Temizöz Davası'nda reddi hakim

Temizöz Davası'nda reddi hakim

09 Ekim 2009, Cuma 12:15
A A

Şırnak ve çevresinde işlenen faili meçhul cineyetlere ilişkin tutuklu yargılanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında gerginlik yaşandı. Mağdur avukatları, sanık avukatları ve mahkeme heyeti arasında çıkan kısa süreli gerginlik üzerine, mahkeme, mağdur avukatlarından Sezgin Tanrıkulu ve Bahattin Özdemir'i duruşma salonundan çıkarttı. Avukatlar buna itiraz edince, çıkan kısa süreli gerginlik üzerine duruşmaya ara verildi.

Öte yandan müdahil avukatların reddi hakim talebi kabul edildi. Mahkeme dosyayı 4 ncü Ağır Ceza Mahkemesine yolladı.

GERGİN DAKİKALAR

Şırnak ve çevresinde 1993-1995 yılları arasında  23 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan, ve Diyarbakır 6'ıncı Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, Cizre Eski Belediye Başkanı Kamil Atak, Tamer Atak, Adem Yakın, Fırat Altun, (Abdulkadir Güven) Hıdır Altuğ'un yargılanmalarına bugün devam edildi. 'Adam öldürmek ve suç işlemek için çete kurmak' suçlarından Albay Cemal Temizöz'e 9, Kamil Atak'a  7, Tamer Atak'a 2, Adem Yakın'a 7, Fırat Altun'a 6, Hıdır Altuğ'a ise 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenenen 6 tutuklu sanık duruşmada hazır bulundu. Davanın diğer sanığı olan ve fırarda bulunan Kurken Atak'ın ise yakalanmasına çalışılıyor.

Duruşmaya 1994 yılında öldürülen Ramazan Uykur'un oğlu İsmet Uykur'un ifade vermesi ile başlandı. Uykur, 1994'de kamyonlarını tamir etmek için tamircide beklerken, babası Ramazan Uykur'un yanına gelerek Irak'a gidip gitmeyeceğini sorduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Oraya beyaz bir toros geldi. Toros marka araçtan inen sanık Tamer Atak, babama araca binmesini söyledi. Babam araca binmeyip yoluna devam edince, 50 metre ileride kaldırımda araçla önünü kestiler. Tamer arabadan indi ve elinde tabanca vardı.  Aralarında boğuşma yaşandı. Bu arada araçtan Kukel Atak indi. Babamı Kalaşnikofla taradı ve oradan ayrıldılar. Ben korkup şok geçirdiğim için olay yerine gidemedim. Çevredekiler kimi korkudan kaçtı, kimi kepenklerini kapatarak olay yerinden uzaklaştı. Araçta yüzünü göremediğim iki kişi daha vardı. Şikayetçiyim babamın neden öldürüldüğünü öğrenmek istiyorum. Cizre'de o dönemde korku hakimdi. Kimin kimi öldürdüğü belli değildi ve insanlar kendi canlarının derdine düşmüştü. Bu nedenle kimse gidip şikayet edemiyordu. Şikayet etseler bile başlarına bişey gelmesinden korkuyorlardı. Sanıkların korucu olduklarnı biliyordum. Jandarmayla birlikte çalıştıklarını bildiğimiz için korkuyorduk"

Sanık avukatlarından Nail Karaarslan'ın İsmet Uykur'a soru sorması sırasında itiraz eden mağdur avukatlarına 'Sen' diye hitap etmesi üzerine mağdur avukatlarından Sezgin Tanrıkulu, "Sen diye hitap edemezsin terbiyesiz" diyerek sanık avukatına doğru yürüdü ve mahkeme başkanına, "Duruşmanın başından bu yana sanıklara hoşgörü gösteriyorsunuz. Bize ve müştekilere bu hoşgörüyü göstermiyorsunuz. Hepsini zapta geçerek işlem yapın" dedi.

Mağdur avukatlarından Bahattin Özdemir ise itirazının tutanaklara geçmediğini söyledi. Bunun üzerine  mahkeme heyeti avukatlar Tanrıkulu ve Özdemir'in salondan dışarı çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme başkanı yaşanan kısa süreli gerginlik üzerine duruşmaya ara verdi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.